Ne demek Atatürkçülük? Bize çok anlatırlar. Arkadaşlar Atatürkçülük, üretim demektir. Üretirseniz güçlü olursunuz. Niçin? Bakın Mustafa Kemal Atatürk hemen Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, barış anlaşmasını imzaladıktan sonra ne diyor? “Savaş meydanlarında kazandığımız zaferleri ekonomik zaferlerle taçlandırmazsak, bu ülkenin bağımsızlığını koruyamayız.” Nokta. Bu kadar…

Bize Atatürkçülüğü de yanlış öğrettiler. Onun da en büyük sorumlusu Kenan Evren ve arkadaşlarıdır. Koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir metre demiryolu yoktu, kendi parasını basacak bankası yoktu. Şeker bile üretemiyordu, bez üretemiyordu. Okuma yazma oranı kadınlarda binde sekiz, erkeklerde yüzde altı. Dumlupınar Belediyesi’nin çağrısı üzerine Dumlupınar’a gittim. Dumlupınar’da yapılan savaş ve şehitler anısına bir müze kurmuşlar. Müzede savaşta kullanılan silahlar var. Amerikalılara ait tüfekler, Almanlara ait tüfekler, Ruslara ait tüfekler var. Osmanlı’ya ait tüfek yok. Ne demişti Ozan? “Demir icat oldu mertlik bozuldu.” diye. Adamın elinde silah var üretmiş, sen yalın kılıç gidiyorsun, 300 metreden seni vuruyor. 

Peki koskoca Osmanlı İmparatorluğu tüfek üretemez miydi? Üretebilirdi. Ama tüfek üretmesi için bir siyasi iradeye ihtiyaç var. Peki Mustafa Kemal ne yaptı? Silah üretmek üzere Makine Kimya Endüstrisi’ni kurdu. Şeker fabrikalarını kurdu. Anadolu’nun her tarafında demiryollarını yaptı. Ne zaman kendi paramızı basmaya başladık biliyor musunuz? 1930 Yılında Merkez Bankası’nı kurduk. Peki 1925 yılında ne yaptık? Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attılar o insanlar. Peki 1934’te ne oldu? Kayseri’den kalkan ilk uçak Ankara’ya indi. 1940’larda neydi? Türkiye uçak ihraç eden ülkeydi. Güney Kore’den önce otomobil ürettik biz. Bugün bizim otomobil markamız yok. Ama Güney Kore’nin dünya çapında 3 markası var. 1960’lı yıllar, bizim milli gelirimiz Güney Kore’nin 3 katı. Şimdi Güney Kore’nin milli geliri bizim 4 katımız. Sorumlusu kim? Kim bunların sorumlusu? Bakkal mı, manav mı, çiftçi mi, sanayici mi? 

Hayır arkadaşlar. Bunun sorumlusu öngörüsü olmayan, yeteneği olmayan siyaset anlayışı. Bunu sorumlusu siyasetçiler. Ama şu soruyu soracağım: Bu siyasetçileri kim iktidara getirdi? Bu soruyu sormuyoruz. Siyasetçilere kızıyoruz, her türlü şeyi söylüyoruz. İyi de kardeşim, bunları iktidara kim getirdi? Bu öngörüsüz, vizyonu olmayan insanlar nasıl geldi? 

Ne deniyordu?  2023’te şunu yapacağız, ihracatımız şu, ithalatımız şu olacak. Şu soruyu sorduk mu: Güzel, hedefler de çok güzel. Peki nasıl yapacağız, sorduk mu? Sormadık. Şimdi ne diyoruz? O hedefleri yakalama şansımız yok. Olamaz zaten. Ne ürettin, katma değeri yüksek ürün mü üretiyorsun sen? Hayır. Üniversiteleri bilgi üretmezse, Türkiye katma değeri yüksek ürün üretemez. Bu modeli bilmemiz lazım. 

Eğer bir ülkede demokrasi yoksa o ülke büyüyemez. Buyurun dünyaya bakın, kişi başına geliri 25 bin doların üstünde olan bütün ülkelere bakın. Bütün ülkelerde demokrasi var, özgürlükler var, medya özgürlüğü var, yargı bağımsızlığı var. Kimse kimseye bir şey demez, düşüncelerini özgürce açıklarlar. Çünkü üretim her kapıyı açar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

NEREDEN GELİYOR BU DEĞİRMENİN SUYU?

Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın’ın 3 yılda edindiği servet dudak…