İSTANBUL 3. BÖLGE’DE ADAY ADAYLARI BELLİ OLDU (GÜNCELLENDİ)

İstanbul’un batısındaki 13 ilçeyi kapsayan İstanbul 3. Bölge’de partilerin aday adayları belli oldu. En çok aday adaylığı başvurusu AK Parti ve CHP’ye yapıldı. Başvuruda bulunanlar arasında gazetecilerden siyasetçilere, sosyal medya fenomenlerinden çiftçilere kadar farklı kesimden insanlar yer aldı. Gelecek Partisi’nde ilçe başkanlarının istifa etmeden aday adayı olmasının önünün açılması üzerine başkanlar adaylık başvurusunda bulundu.

Toplam 13 ilçeyi kapsayan İstanbul 3. Bölge’de partilerin milletvekili aday adayı listeleri belli oldu.

CHP’de çiftçi de var, sosyal medya fenomeni de…

CHP’nin İstanbul 3. Bölge aday adayı listesinde ekonomist Nebahat Yıldırım, belgesel yönetmeni Sinan Karahan, akademisyen Ömer Terzi, İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert, eski Silivri belediye başkanı Özcan Işıklar, eski Avcılar belediye başkanı Mustafa Değirmenci, medya patronu Hasan Miroğlu, profesör Mehmet Bekaroğlu, 27. Dönem CHP milletvekili Enis Berberoğlu, emekli savcı Ali Özgündüz gibi bilinen isimler yer aldı.

WhatsApp Image 2023 03 17 at 5.05.12 PM 2

Öte yandan listede sosyal medya fenomeni Mehmet Ali Çatal, emekli Ali Sezer, esnaf Süleyman Şafak, mahalle muhtarı Ali Kocakaya, çiftçi Doruk Bulut gibi farklı toplum kesimlerinden isimler de var.

İYİ Parti adaylarını üyelerin temayül yoklaması ile belirleyecek

İYİ Parti’de İstanbul 1. Bölge için 117, 2. Bölge için 84, 3. Bölge için 120 isim aday adayı başvurusu yaptı.

Partide adaylar temayül yoklaması ile üyeler tarafından belirlenecek. Bölgelerde temayül yoklaması için tüm parti üyeleri 1 Nisan Cumartesi ve 2 Nisan Pazar günü her seçim bölgesi için kurulacak sandıklarda oy kullanacak. Her üye en az 10, en çok 20 aday adayının ismini işaretleyebilecek. Üyelerden en çok oyu alan aday adayları genel merkez tarafından mülakata tâbi tutulacak ve listelere son şekli verilecek.

Gelecek Partisi’nde ilçe başkanları milletvekili adayı

Gelecek Partisi’nde İstanbul ilçe başkanlarının çoğu milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulundu. Parti tarafından alınan kararla ilçe başkanlarının görevlerinden istifa etmeden aday adayı olabilmelerinin ve adaylıkları kesinleştiği takdirde istifa etmelerinin önü açılınca birçok ilçe başkanı milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı. Partinin İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, Silivri İlçe Başkanı Dr. Ümit Beyatlı, Adalar İlçe Başkanı Tuğba Dilemek, Eyüpsultan İlçe Başkanı Seyit Ahmet Gün, Fatih İlçe Başkanı Bedir Baysal bu isimlerden bazıları. Partinin İstanbul’da CHP listelerinden seçime gireceği ve CHP’nin her seçim bölgesi için Gelecek Partisi’ne üçer milletvekili adayı kontenjanı ayıracağı konuşuluyor.

337530074 1162402751155138 2830361110027141027 n

Silivri’de CHP ve AK Parti’de aday eflasyonu

İstanbul’un “CHP’nin kalesi” olarak adlandırılan Silivri ilçesinde genel seçim heyecanı tüm parti teşkilatlarını sarmış durumda. Ancak özellikle CHP ve AK Parti, en çok aday adaylığı başvurusunun yapıldığı partiler oldu.

Silivri’de son yerel seçimleri, CHP tabanının ikiye bölünmesi ve CHP’li aday adaylarından birinin DSP’den aday olması sonucu MHP kazanmıştı, ancak ilçe buna rağmen “CHP’nin kalesi” unvanını korumaya devam ediyor. Zira MHP’nin İstanbul’daki ilk ve tek belediyesine sahip olan ilçede son yerel seçimde dahi CHP tabanının toplam oyu (CHP+DSP), AK Parti’nin aday çıkarmayarak destek verdiği Cumhur İttifakı oylarından daha fazlaydı. Bu durum Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İBB seçimlerindeki oylar ve ilçenin geçmiş genel seçim ve referandum oy sonuçlarıyla da sabit. Durum bu olunca, ülkede esen rüzgârın da etkisiyle en çok aday adaylığı müracaatı CHP’ye yapıldı.

Eski belediye başkanı ve Halk TV Genel Müdürü Silivri’den Aday

İlçede 2008-2018 yılları arasında 10 yıl belediye başkanlığı yapmış olan, 2018 seçimlerinden sonra bir süre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, şimdi ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanlarından olan Özcan Işıklar, ilk aday adaylığı başvurusunu yapan isimlerden biri oldu. Işıklar, bu niyetle önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birebir görüşme yaptı, daha sonra ise ilçe örgütünün oy birliğiyle milletvekili aday adayı olarak gösterildi. Özellikle “kent çevresi tarımı” ve “tarım SİT alanı” gibi konularda akademik çalışmaları olan ve belediye başkanlığı döneminde Türkiye’de ilk tarım meslek lises’ni Silivri’de kuran Özcan Işıklar, aynı zamanda Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin de dünürü.

İlçede bir başka aday adayı da bir dönem Halk TV’yi satın aldığı iddiaları kulislerde yer alan ve halen Halk TV’de idari işlerden sorumlu genel müdür olarak görev yapan Doruk Bulut. Aynı zamanda CHP Silivri Belediye Meclis üyesi de olan Bulut, aday adayı olabilmek için bu görevinden istifa etti ve kendisinden boşalan koltuğa İYİ Partili yedek meclis üyesi geçti. Bulut’un CHP’nin Halk TV’ye sağladığı kontenjandan aday gösterileceği ancak Işıklar ile çakışmaması için 3. Bölge dışında başka bir bölgeye kaydırılacağı konuşuluyor. Bu iki ismin haricinde CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu yöneticisi Av. Ender Unutan Ersözlü, partinin eski kadın kolları yöneticisi Dilruba Akın Önal, MHP ve AK PARTİ’den sonra CHP’de siyaset yapmaya başlayan ezacı Pelin Ener ve sivil toplum örgütü temsilcisi Çiğdem Dede de adaylık başvurusu yapan isimler.

Milletvekili Tülay Kaynarca AK Parti’den 4. Dönem adayı

AK Parti de ilçede geçmiş seçimlerde ikinci parti ve mevcut iktidar partisi olmasının aday sayısı bakımından avantajını yaşayan partilerden. Silivri’de uzun süre yerel gazetecilik ve daha sonra kurucu AK Parti Silivri ilçe başkanlığı yapan mevcut AK Parti milletvekili Tülay Kaynarca bu isimlerin en başta geleni. 3 dönemdir milletvekilliği yapan ve AK Parti tüzüğüne göre bir daha aday olma hakkı bulunmayan Kaynarca’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesiyle dördüncü kez adaylık başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Kaynarca’nın haricinde 2004-2008 yılları arasında ilçede belediye başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Turan ve ilçe başkanı iken aday adayı olmak için görevinden istifa eden Mutlu Bozoğlu da aday adaylığı başvurusunda bulunan isimlerden.

1322495

MHP ve İYİ Parti’de durgunluk

Öte yandan ilçede yerel iktidarı elinde bulunduran MHP’li Volkan Yılmaz, AK Parti’nin aday çıkarmayarak kendisini desteklemesi sonucu AK Parti oylarıyla belediye başkanı seçilmişti. Normalde ilçede yerel seçimlerde %3 bandında oyu bulunan MHP Silivri’de bu durumu kanıtlarcasına tek bir adaylık müracaatı var. Geçtiğimiz dönem İYİ Parti’den milletvekili seçildikten sonra TBMM’de yemin eder etmez MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin elini öperek transfer olan mevcut MHP milletvekili Hayati Arkaz, partisinden tekrar adaylık başvurusunda bulundu. İYİ Parti’de ise ilçede yaşanan olaylı ilçe kongresi sonucu yeni seçilen İlçe Başkanı Gökhan Ceylan’a tabanın gösterdiği tepki ve partiden sadece son bir ayda onlarca kişinin istifa etmesi nedeniyle henüz yerel bir adaylık başvurusunda bulunulmadığı öğrenildi.

Total
0
Share