Hukuk, ekonomi modelleri, insan hakları konularında birbiriyle yarışan gelişmiş ülkelerin uygulamalarından biri de İstinaf Mahkemeleri. ABD’ de uygulanan bu eyalet sistemi son birkaç yılda ülkemizde de kuruldu. 2000’ li yılların sonlarında Diyarbakır İstinaf Mahkemesi inşaatı Türkiye’ nin bölünme projesidir, AB tarafından fonlanmaktadır diyerek güzel bir kamuoyu oluşturmuştuk faaliyete geçmesini 2016’ ya kadar geciktirebildik. Bu sistem çevre illeri de kapsayacak şekilde temyiz edilen dosyalara davayı en baştan inceleyerek karar verebilen AYM ve Yargıtay arası bir oluşum haline geldi.

Güzel ülkemizde hukuk büyük yara almış durumda ve dahili bedbaht iktidar bu duruma da çanak tuttu, nasıl çıkacak kararlardan altı saat önce vatan haini fetöcü savcılar kaçtıysa yine birileri içeriden haber alıp kaçacaklar, ya da ülkeyi batırıp son filikayla İngiltere’ de yani bir hayat kuracaklar. Olan yine merkez bankası kararlarına imza atan memurlara, enflasyon verilerini hakkıyla açıklayamayan TÜİK yetkililerine olacak, onlar da bu İstinaf Mahkemelerinde yargılanacaklar. Kozmik odayı açan vatanı satanlar yine koltuklarında oturacaklar, aman diyecek iktidar daha fazla seçmeni küstürmeyelim. Böylece Türkiye’ nin derin yaraları sürekli deşilmeye devam ediliyor.

Güven iklimi biteli çok oluyor, BOP eş başkanıyım diyen iktidar diğer taraftan doğu bloğuyla yakın ilişkilerine devam ediyor, 15 Temmuz hain darbe girişiminin destekçisi dediği ülkelere kucak açıyor, İran ziyaretinde şanlı bayrağımız görünmüyor. İtibarımız adeta yerlerde yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk bu toplumu nasıl uyandırmış başaracağına nasıl inanmış tekrar saygı duyuyorum.

Halkımız verin kardeşinize bu yetkiyi lafına kandı. Gelişmemizi bürokrasi ve hukuk engelliyor dediler, şimdi tek adam rejiminde ne hale geldiğimizi görüyoruz. Biz vatanseverler zaten yıllardır maddi ve manevi sıkıntılarla mücadele ederek yaşıyoruz. Artık sıra iktidarın bizler ve bunlar diye ayırdığı toplumun “bizler” kısmına geldi, hepimizin hayatını yakıp yıkıp geçiyor.

Sayısı ondan fazla istinaf mahkemeleri kuruldu, burada bizim sözümüz geçer, senin kanunun işlemez reisten izin aldık artık özerk olduk denirse devlet otoritesini kaybedeceğiz. Yine 34 plakalı araçlar mı yakılacak, yine gündüz işçi gece dağda mı olacaklar, yine hendekler mi kazılacak, yoksa vahhabi savaşları mı olacak, o kadar çok belaya bulaşmış haldeyiz ki hangisini kaleme dökelim?

Gece alınan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri bir gecede OHAL çıkarabilir, bir gecede seçimleri süresiz erteleyebilir, bir gecede ülkeyi federasyonlara bölebilir, istinaf mahkemeleri bölünmenin yolunu açan, Türkiyemiz’ in tabutuna çakılmak istenen çivilerden biridir. Hepsi adım adım bizi iflasa ve parçalanmaya yaklaştırıyor, hemen seçim sandıklarının kurulması gerekiyor yoksa bu sonbahar çok sert geçecek.

Saygılarımla

  • Dogecoin
Scan to Donate Dogecoin to DNox82jQRtxyeXEEdn9pF8rSDv4vRugfZF

Bizi Dogecoin ile destekleyin!

Silivri'nin Sesi hiçbir siyasi partiden ve siyasetçiden ilan ve para almamaktadır. Bağımsız yerel haberciliğin devamı için bize Dogecoin bağışlayarak destek olabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

HAYAT

Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev Hayat’tır… Ercan Çakır; “Sayın Semih Tufan…

F-CIA’NIN HEDEFE KOYDUĞU İLK ASKER

Veli Paşa’yı önce paçavra gazetelerinde linç ettiler. Susurluk komisyonuna çağrıldı ama gitmedi…

XXI. ASIR YÜKSEK BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ YARIŞINDA; POLİTİKA VE STRATEJİ NASIL OLMALIDIR?

Tarihten bugüne 200 000 yıllık insanlık tarihinde doğru ve yanlışın mücadelesi ile…

BÜYÜK DAHİ ATATÜRK’TEN SONRA, 84 YIL KAN KAYBEDEN TÜRKİYE NASIL KURTULUR?

10 Kasım 1938, Atatürk’ün bu dünyadan ayrılmasını müteakip, 3700 Atatürk yanlısı yönetimden…

BİZ KİM MİYİZ?

Biz; Anadolu’da OĞUZ’ uz, Orta Asya bozkırlarında KIPÇAK, Doğu Türkistan’da KARLUK’ uz.…

HAYIR!

Dün “HAYIR” dedik, düşmanı defettik. Dün “HAYIR” dedik, işgali bitirdik. Dün “HAYIR”…

BİR HİKAYE BİR DERS

Vaktiyle bir derviş, nefisle mücadele makamının sonuna gelir.Meşrebin usulünce bundan sonra her…

HOCALI KATLİAMI TANINMALI

Hocalı Katliamı’ na dikkat çekmek istiyorum. Bütün dünyanın sözde Ermeni Soykırımı yalanı…

HOCALI’DA NELER YAŞANDI?

Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki…