NACİ GÖRÜR: “İKİ FAY BİRDEN KIRILIRSA…”

Deprem uzmanı Naci Görür, iki fayın kırılması durumunda beklenen İstanbul depreminin 7,2 ile 7,6 arasında değişeceğini belirtti. Görür “Avrupa Yakası deprem yönünden Asya Yakası’na göre daha riskli” dedi.

Uzmanlardan olası İstanbul depremine ilişkin uyarılar gelmeye devam ediyor. Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da iki fayın birden kırılması durumunda büyüklükleri 7,2 ve 7,6 arasında değişen depremlerin meydana gelebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri ve Sivas’ta peş peşe yaşanan depremler sonrası o bölgedeki faylarda hareketlenme olabileceği konusunda uyarılar yaptı.

‘DENİZDE ÇOK SIK DEPREMLER OLUYOR’

DHA’ya konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde sık sık meydana gelen 3 ve 4 büyüklüğündeki depremlere ilişkin “Marmara Denizi’nde deprem çok sık oluyor. Özellikle Orta Marmara Çukurluğundan yani Silivri açıklarından itibaren batıya doğru Tekirdağ’da o arada denizde çok sık depremler oluyor. Bu depremler çoğunlukla 3’lü ve 4’lü olur. Bu depremlerin önemli bir kısmı da tektonik depremler değildir. Daha ziyade denizin dibinden çıkan doğalgaz çıkışlarına bağlıdır. Dolayısıyla doğalgaz çıkışları ve o yöredeki hareketlilik böyle depremler oluşturabilir. Bu 4.1 büyüklüğündeki depreme herhangi bir önem vermek doğru değildir. Çok sık olabilir” dedi.

‘AVRUPA YAKASI DEPREM YÖNÜNDEN ASYA YAKASINA GÖRE SORUNLU’

Görür, Avrupa yakasının zemininin Anadolu yakasına göre daha zayıf olduğunu da belirti. “İstanbul’da ilçe bazında sağlamlıktan söz ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler göreceli olarak depremde daha zafiyeti olan yerler” diye konuşan Görür, bunun sebebinin Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri olduğunu ifade etti.

Görür, “Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere göre jeolojik formasyonlar itibarıyla göreceli olarak depremde daha iyi durumda olabilecek yerler. Avrupa yakası deprem yönünden Asya yakasına göre daha sorunludur çünkü oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Zemin özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının zemini jeolojik olarak oradaki formasyonlar itibarıyla daha sağlamdır” diye konuştu.

‘İKİ FAY BİRDEN KIRILIRSA 7,5 VE 7,6’YI BULABİLİR’

Olası Marmara depremi için uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde beklenen depremin 7,2 ile 7,6 arasında değişeceğini belirtti.

“Bütün senaryolar ve hazırlıklar 7,5 büyüklüğünde deprem için yapılıyor. Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda. Bu tamamen kırıldığı zaman 6’lar mertebesinde deprem üretir” ifadelerini kullanan Görür, şöyle devam etti: “Bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir. Marmara’nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara’da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz.”

‘KAYSERİ VE SİVAS’TA DEPREMLER OLURSA ŞAŞIRTICI OLMAZ’

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Anadolu levhasının ortalama 7 buçuk metre güneye savrulduğunu açıklayan Görür, bu iki deprem nedeniyle stres alanında değişiklikler meydana geldiğini açıkladı.

Görür, şöyle açıkladı:

“Bu iki büyük deprem nedeniyle bu bölgelerde fayların bir anlamda harekete geçtiğini ve zaman zaman depremler üreteceğini bunun da normal olduğunu söyledik. Mesela Malatya, Sivas, Kayseri, Bingöl, Adana yöresinde ve hatta Kıbrıs’ta iki büyük depremin sonucunda hareketlenmelerin olabileceğini normal karşılanması gerektiğini söyledik. Kayseri, Sivas’ta depremler olursa bizim için şaşırtıcı olmaz. O bölgelerde faylarda iki deprem nedeniyle bir hareketlenme olabilir.”

‘SADECE DEPREM DEĞİL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DE VURACAK’

İklim Değişikliği konusunda da uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Sadece deprem değil iklim değişikliği de bizi vuracak. Görüyorsunuz yağış düşüyor, fırtınalar çıkıyor, sel baskınları, kaya düşmeleri, heyelanlar oluyor. Dünya ısınıyor, deniz seviyesi yükseliyor. Dünya deniz seviyesinin ısınması bizim kıyılarımızı da deniz basacak demektir. Bunlar bugün yarın olmaz ama bir devlet uzun süreli de olsa bunları düşünüp önlem alması gerekir. Dolayısıyla bir afet bakanlığını Türkiye hak ediyor, doğru olan bu” dedi.

Kaynak: https://gazetedavul.com/gundem/naci-gorurden-istanbul-depremi-uyarisi-iki-fay-birden-kirilirsa-7-5-7-6yi-bulabilir-54694.html

Total
0
Share