“ADİL, YEŞİL VE YARATICI BİR SİLİVRİ İÇİN”

i̇ett seref can ayata chp si̇li̇vri̇ beledi̇ye baskan adayi

İETT Bilgi İşlem Daire Başkanı Şeref Can Ayata CHP ilçe binasında düzenlenen sade bir törenle Silivri Belediye Başkanlığı için aday adaylığı dosyasını İlçe Başkanı İbrahim Kömür’e sundu.

Ayata yaptığı konuşmada Silivri Cezaevi’nde yatan mesai arkadaşı Gezi Davası tutsağı Tayfun Kahraman’a da selam gönderdi.

semih ayes silivri chp

“Eski Pazariçi’nde top oynarken cam kırdığı için kovalanmış, Sahil’de topunu zabıtalara kaptırmış, önce 23 Nisan, sonrasında 19 Mayıs gösterilerinden çıktıktan sonra, gösteri kıyafetleri ile plaja gitmiş, Piri Mehmet Paşa İlkokulu’nun bayrağını taşımış, Meslek Lisesi’nin bando davulunu çalmış, sevdiği ile sahilde dolaşıp küpeşte’de müzik dinlemiş, mendirekteki kafeler yıkılmasın diye 2010’larda karanlık AKP zihniyetine karşı kampanya düzenlemiş, Silivri Birlik’lerle İstanbul’a, okula, üniversiteye gidip gelmiş, 1 Kasım Silivri’nin kurtuşunda balıkçılardan balık, avcılardan boş kovan toplayıp, konvoyun peşinden koşmuş, yoğurt festivallerinde yabancı öğrencileri evinde misafir etmiş, belediye sinemasında film izlemiş, tiyatro oynamış, yazın harman zamanı köyde buğday aktarmış, karpuz teklemiş, eski pazariçi tahliye edilirken yıkılan çocukluğunu, gençliğini göz yaşları içinde izlemiş ve daha nice anılarını bu kentin sokaklarında biriktirmiş bir kardeşinizim.

Ergenekon davalarında Silivri Cezaevi’nde simit-ayran dağıttığı için terörist ilan edilmiş, Gezi direnişinde dayak yemiş, gaz yemiş, yine de düşüncelerinden ve ideallerinden vazgeçmemiş, taviz vermemiş bir yoldaşınızım. “25 Nisan 2022 tarihinden beri Silivri Cezaevi’ndeki Gezi davasının siyasi tutsağı mesai arkadaşım Tayfun Kahraman’a da selam olsun”

Kapanan belde belediyelerinin ve ardından mahalleye dönüşen köylerin ilçemize devrolduğu tarihi bir dönemde, 10 yıl boyunca Belediye Başkanım Özcan Işıklar önderliğinde, Silivri Belediyesinde müdür olarak hizmet etme onurunu yaşadım.
25 yıl sonra kazanılan büyük İstanbul gemisinde, tayfası olmaktan gurur duyduğum, kutup yıldızımız Ekrem İmamoğlu tarafından İBB’ye atanan ilk bürokrat olarak 5 yıl daire başkanı göreviyle hizmet etme onurunu ve şerefini yaşamış, Ekrem İmamoğlu’nun halkçı belediyecilik anlayışını içselleştirmiş ve bizzat uygulamış genç bir bürokratım.

Adil, yeşil ve yaratıcı bir Silivri için çalışmayı, 15 yıldır edindiğim belediyecilik deneyimini ve tecrübesini, hemşehrilerimden, partililerimden öğrendiklerimi ve onlardan edindiğim insani değerleri kentime iade etmeyi, ilçemi toplumun her kesimi ile yüceltmek için çaba sarf etmeyi, Genel Başkanım Özgür Özel’in ve Belediye Başkanım Ekrem İmamoğlu’nun 2024-2028 vizyonu ile, “ben” değil, “biz” diyerek Silivri’de ve İstanbul’da, “meclisi ile birlikte” Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını yeniden dalgalandırmayı kendime bir borç biliyorum.

Bu sebepledir ki, 2000’li yılların başında henüz bir lise öğrencisiyken bilgisayarla oy saymak için Gençlik Kolları ile kapısından girdiğim ve bir daha hiç çıkmadığım, parti görevi denilince elimi değil, gövdemi koyduğum, evimde, Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Silivri Belediye Başkan Aday Adaylığımı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor, kendimi sizlere, sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Yolumuz ve bahtımız açık olsun, Allah yardımcımız olsun.”

ŞEREF CAN AYATA KİMDİR?

İstanbul Silivri’de çiftçi bir ailenin çocuğu olan Şeref Can Ayata; Silivri Anadolu Teknik Lisesi, İstanbul Üniversitesi Elektrik, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilişim Sistemleri mezunudur. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümünde Yüksek Lisans ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi bölümünde ikinci yüksek lisansını tamamlamıştır.

Özel sektörde Sistem Uzmanı ve Bilgi İşlem Yöneticisi olarak görev aldıktan sonra, 2009 yılında Silivri Belediyesinde Sözleşmeli Memur kadrosunda Bilgi İşlem Müdürü olarak görevlendirilmiştir.

Görev yaptığı süre boyunca Sistem ve Bilgi Güvenliği, Sunucu Sanallaştırma, e-dönüşüm alanlarında çalışmalarını sürdürerek Silivri Belediyesi’nin eBYS( Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ve Dijital Arşiv çalışmalarını tamamlayan ve KEP üzerinden Elektronik imzalı tebligatı yapan ilk belediye olmasını sağlamıştır. Silivri Belediyesi’nin TS EN ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ile ISO 27001 belgelerini alan ilk kamu kurumları arasında yer almasını sağlayan süreci yönetmiştir, ayrıca Kent Bilgi Sistemi altyapısı ile gelir artırıcı çalışmalar kapsamında kent envanteri taraması yaparak GAÇ (Gelir Artırıcı Çalışma) biriminin kurulmasını sağlamıştır. E-İMAR, e-RUHSAT gibi Türkiye’nin ilklerini hayata geçirmiş bu süre içerisinde Kamu İhale Mevzuatı, İş Sağlığı Güvenliği ve Proje Döngüsü Yönetimi konularında çalışmalar yapmıştır. 
SİLKENT Silivri Kent Hizmetleri A.Ş yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüterek, Günlük 10.000 kapasiteli yeni ekmek üretim fabrikası, 250 Dekar arazi üzerinde kurulu TÜRAM (Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi) ile Türkiye’nin İlk Ücretsiz Tarım Lisesi olan TÜRAM Özel Silivri Tarımsal Üretim Araştırma Merkezi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini hayata geçiren ekibin içinde yer almıştır.

MCP, MCSE S+M, MCITP ve MCSA gibi mesleki sertifikalara da sahip olan Şeref Can AYATA. Nisan 2019 tarihinde İstanbul Şişli Belediyesi’nde Bilgi İşlem Müdürü ve İşletmeler Müdürü, Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İBB ye atanan ilk bürokratlardan biri olarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve devamında Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Akabinde Haziran 2020 tarihinden İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak atanmıştır.

İETT de görev yaptığı süre boyunca kurumun BT altyapısının revizyonu, Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Elektrikli Otobüsler üzerine çalışmalar yapmıştır. 6400 İETT hizmetindeki otobüsün Araç içi Elektronik sistemlerinin 7/24 çalışır vaziyette kalmasını sağlayan ekibi yönetmiş, ÖHO Dijital dönüşümü ile Dünyanın en büyük mobilite projesini hayata geçirmiş ve 3041 Özel Halk Otobüsünün dijital dönüşümünü gerçekleştirmiştir. İETT’nin TS EN ISO 27701 kalite belgesini alan ilk kamu kurumu olmasını sağlamıştır. İstanbul Kalkınma Ajansı Destekli Güvenli Sürüş sistemini hayata geçirmiştir. Türkiye de bir ilk olan Görme Engelliler için araç içi QR ve Braille alfabesi projesini 6400 adet otobüste hayata geçirmiştir. eBRT geçişi ve fizibilite çalışmalarını başlatarak Avrupa Birliğinden hibe alınmasını sağlamış, Türkiye’nin Dizelden Elektrikliye çevrilen ilk alçak tabanlı toplu taşıma otobüsünü yollara çıkarmıştır.
2024 Mahalli idareler seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Silivri Belediye Başkanlığına aday adayı olmak için görevinden ve memuriyetten çekilmiştir.
Motosiklet, Doğa ve Hayvan sever olarak yaşamını sürdüren Ayata, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çevre Derneği, Silivri Motosiklet Kulübü gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görev almaktadır.

Şeref Can Ayata eşi Hande Ayata ile 2018 yılında evlenmiş, Sherlock ve Enola isimli kedileri ile birlikte yaşamaktadır.

Total
0
Share