AKP’li Silivri Belediye Meclis Üyesi Orhan Çalışkan kaçak tesisi için önce rüşvet verdi, sonra geri istedi. Rüşvet skandalı ortaya çıkan Çalışkan’ın istifa edip etmeyeceği merak konusu. Güncelleme: AKP Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, rüşvet skandalına isimleri karışan Meclis Üyeleri Orhan Çalışkan, Kenan Değdaş ve Av. Hacer Yıldırım’ın savunmalarının alınacağını duyurdu.

AKP’li Silivri Belediye Meclis Üyesi Orhan Çalışkan, Silivri Kavaklı Mahallesi’nde kaçak bir geri dönüşüm tesisi kurdu. Kaçak tesisin kokusu çabuk çıkınca yerel basın konuyu bir bir haber yapmaya başladı. Önce Yörünge gazetesinden Alparslan Ermiş, sonra ise Silivri’nin Sesi kaçak tesisi haber yaptı:

AKP’li Orhan Çalışkan bu haberlerden sonra kişisel sosyal medya hesabından haber yapan gazetecilere ağza alınmayacak küfürler etti, sonra sildi.

YEREL GAZETECİ: “BANA RÜŞVET VERDİ, SONRA GERİ İSTEDİ.”

Tüm bu olaylardan sonra Silivri’de yerel gazetecilik yapan Kadir Koç, sosyal medya üzerinden paylaştığı bir yazı yayımladı. Yazıda, konuyu kendisinin de sosyal medya hesaplarından paylaştığını, bunun üzerine AKP’li Orhan Çalışkan’ın bir başka kişi aracılığıyla kendisine ulaşarak “destek olmak istediğini” ve IBAN göndermesini istediğini, durumdan şüphelenerek bir başkasına ait IBAN verdiğinde ise bu hesaba 5 Bin TL karşılıksız para yatırıldığını gördüğünü anlatan Koç, Çalışkan’ın daha sonra yine AKP’li bir avukat aracılığıyla icra yoluyla söz konusu “rüşvet” parasını geri talep ettiğini belirtti. Kadir Koç, bu yaşananları “kendisine kumpas kurulduğu” şeklinde yorumladı.

ERMİŞ: “BENİMLE DE GÖRÜŞMEK İSTEDİLER.”

Öte yandan konuyu ilk haber yapanlardan Yörünge Gazetesi’nden Alpaslan Ermiş ise, Kadir Koç’un yazısında isminin geçmesi üzerine “Orhan Çalışkan bir başka AKP’li Meclis Üyesi aracılığıyla benimle de görüşmek istedi, ben kabul etmedim.” şeklinde açıklama yaptı.

VOLKAN YILMAZ NEDEN SESSİZ KALIYOR?

Öte yandan Alparslan Ermiş, gazetesinde yayınladığı son köşe yazısında kaçak tesise Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın neden sessiz kaldığını sordu.

https://www.yorungehaber.com/yazarlar/alparslan-ermis/guler-misin-aglar-misin/1748/

İSTİFA EDECEK Mİ?

Bir gazeteciye rüşvet veren, birine ise vermek için görüşme talep eden, sosyal medya üzerinden ağza alınmayacak küfürler savuran ve kaçak bir tesis işleten AKP’li Meclis Üyesi Orhan Çalışkan’ın istifa edip etmeyeceği, AKP İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu’nun bu konuyla ilgili adım atıp atmayacağı merak konusu.

Güncelleme (24.02.2022): AKP Silivri İlçe Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapılarak rüşvet skandalına isimleri karışan meclis üyeleri Orhan Çalışkan, Kenan Değdaş ve Av. Hacer Yıldırım’ın savunmalarının alınacağı duyuruldu. Açıklama şu şekilde:

KAMUOYUNA DUYURULUR

Son günlerde ilçemizde faaliyet gösteren yerel basın gündeminde yer alan ve partimiz meclis üyeleri Orhan Çalışkan, Kenan Değdaş ve Av. Hacer Yıldırım’ında içinde olduğu kişisel ticari ilişkilerle ile ilgili birtakım iddialar ortaya atılmış ve bu iddialar haber ve köşe yazılarına konu edilmiştir. 

Söz konusu iddiaların aydınlanması, partimizin kurumsal kimliğinin korunması ve bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması adına AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı olarak söz konusu olayda ismi geçen meclis üyelerimizden parti tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereği gerekli bilgi ve açıklama talep edilmiştir. 

Bugüne kadar partimiz bünyesinde görev yapan hiçbir yönetici, meclis üyesi, vs.nin partimizi zan altında bırakacak girişimlerde bulunmasına müsaade edilmemiştir ve bundan sonra da edilmeyecektir. 

Yapılan haberlerde ismi geçen ve iddiadan ibaret olan konu organize bir şekilde partimizle ilişkilendirilmiş ve partimizin kurumsal kimliğine yönelik bir saldırı hedeflenmiştir.  Kurulduğu günden bu yana kurumsal yapısı içerisinde hiçbir kanunsuzluğu, hukuksuzluğu, şaibe veya belirsizliği barındırmayan ve fırsat vermeyen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Silivri İlçe Başkanlığı olarak hiç kimsenin şüphesi olmasın ki konuyu hukukun üstünlüğü, etik değerler ve şeffaflık ilkesinden asla vazgeçmeden takip ediyor olacağımızın, açık ve şeffaf bir şekilde konuyla ilgili bilgi paylaşacağımızın bilinmesini isteriz. 

AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı

Güncelleme (15:31): AKP’li Belediye Meclis üyesi Orhan Çalışkan’ın kaçak tesisi için Silivri Belediyesi kamuoyu ve basından gelen baskılara dayanamayarak en sonunda işlem başlattı. Kaçak yapı için hem para cezası, hem de yıkım için Silivri Belediyesi ekipleri harekete geçti.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…