AYATA İETT’DE YENİ SİSTEMİ TANITTI

İstanbul’da özel halk otobüslerine yeni bir dijital sistem geldi, bu sistem şoförün yaptığı kural dışı hareketi tespit edip sesle uyarıyor, uyarılara uymayan şoförlere de yaptırımlar var.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) bünyesine kattığı 3 bin 41 özel halk otobüsünde dijital özellikler ekledi. Şu ana kadar dönüşüm sağlanan 2 bin 950 otobüste şoförlerin yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve telefon kullanımı kameralar sayesinde anında tespit edilecek. Şoförler anlık olarak sesli uyarılacak. Yolcu yoğunluğu anlık takip edilerek, hat üzerinde ek seferler düzenlenebilecek. IP tabanlı olarak araç çalışmasa dahi görüntü kaydeden güvenlik kamera sistemi yer alacak. 

“BU UYGAMA SAYESİNDE OTOBÜSÜN HANGİ KONUMDA İÇERİSİNDE KAÇ KİŞİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ” 

İETT Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Şeref Can Ayata, “Bünyemize katılan 3 bin 41 özel halk otobüsünün, İETT standartlarında güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlayabilmeleri adına bir takım dijital uygulamalar yaptık. Bunların başında kamera güvenlik sistemleri geldi. Bu kapsamda sesli yolcu bilgilendirme sistemimiz ve şarj ünitelerimiz var. Bugüne kadar kendi otobüslerimize kaç kişinin bindiğini bilebiliyorduk ancak yolcu sayım sistemini kurmadan kaç kişinin indiğini bilmiyorduk. Bu sistem olduktan sonra hangi aracımızın hangi konumda içerisinde kaç kişinin olduğunu görebiliyoruz. Uyku durumunda üçüncü uyarından sonra araca müdahale edilir ve sürücü değişikliği talep edilir. Özel halk otobüslerinde gerek kendi tespitlerimiz gerekse yolcudan gelen talepler doğrultusunda bu projeyi hayata geçirme kararı aldık. Şu anda bünyemize katılan 3 bin 41 otobüsünün, 2 bin 950’den fazlasında dönüşümü sağlamış oluruz” diye konuştu.

Total
0
Share