Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, Dünya Çiftçiler Günü’nde Kadın Üreticilerle Bir Araya Geldi

Başkan Balcıoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, kadın çiftçilere olan desteğin gururunu yaşadıklarını ve tarımın önemini bir kez daha vurguladıklarını belirtti. Balcıoğlu, “Değerli Kadın Çiftçilerimiz, Basın Mensupları, Sevgili Silivri Sakinleri, Hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum. Bugün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, siz değerli kadın çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum,” dedi.

Başkan Balcıoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çiftçi, milletin efendisidir” sözünü anımsatarak, Atatürk’ün tarım ve kadın emeğine verdiği değeri vurguladı: “Atatürk, tarımın ve özellikle kadın emeğinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini güçlendiren en önemli unsurlardan biri olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Biz de Büyük Atatürk’ün bize çizdiği bu vizyonla hareket ederek, kadınlarımızın ve çiftçilerimizin her zaman yanında oluyoruz.”

TÜRAM’da Üretim ve Araştırmanın Önemi

Başkan, TÜRAM’ın tarımsal araştırma ve sürdürülebilirlik konusunda öncü bir merkez olduğunu belirtti: “TÜRAM, 255 dönüm arazi üzerinde tarımsal araştırmanın ve sürdürülebilirliğin merkezi olmuş, ülkemizde birçok belediyeye örnek olmuştur. Burada, katma değeri yüksek ürünler elde ediyoruz. Bu süreç, yerel ekonomimizi güçlendirirken aynı zamanda kültürel mirasımızı da yaşatıyor.”

Balcıoğlu, Silivri’nin tarımsal potansiyeline dikkat çekti ve kooperatifçiliğin önemini vurguladı: “Silivri, İstanbul’un yanı başında tarım vadisi olacak kadar ekilebilir topraklara sahip bir ilçe. Kent tarımı kavramını hayatımıza daha fazla entegre ederek, şehir içinde de sürdürülebilir tarım uygulamalarını artırmalıyız.”

Çiftçilere ve Üretime Verilen Destek

Başkan Balcıoğlu, çiftçilere ve tarıma verilen desteğin arttırılacağını belirtti: “Biz biliyoruz ki Silivri, İstanbul’u, Türkiye’yi doyurabilecek, İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olabilecek potansiyele sahibiz. Bu topraklarda yaşayan dedelerimiz, babalarımız daha önce İstanbul’un tüm bamyasını, kavununu, karpuzunu, domatesini, biberini üretiyordu. Şimdi bizim bunu değiştirmemiz lazım. Verdiğimiz destekler sayesinde son 4 yılda İstanbul’daki çiftçi sayısı 10 kat arttı. İnşallah bu dönem İBB ile iş birliği içerisinde bu desteği daha da arttıracağız.”

Başkan Balcıoğlu ve eşi Sena Balcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik, Silivri Belediyesi’nin tarım ve kadın üreticilere verdiği desteğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Etkinlikte, “1 tohum eken, 1 fide yetiştiren herkes bizim için çok kıymetli. Çünkü biz, büyük resmi görmek zorundayız; her fide, her tohum, Silivri’mizin ve Türkiye’mizin kalkınmasına katkıda bulunuyor,” diyen Balcıoğlu, kadın çiftçilerin emeğinin bu topraklardan yeni hayatlar yeşerteceğini belirtti.

Başkan Balcıoğlu, Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı ve tüm katılımcılara sağlık, mutluluk ve bol ürünlü bir yıl diledi.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

CHP YÖNETİCİSİ AKP’YE (Mİ?) ÇALIŞTI

Ortaköy Mahallesi muhtarlık seçimlerinde Silivri CHP İlçe Yöneticisi Ebru Akgün Pekel’in AKP’li…

SELİMPAŞA’DA OTOPARK KAVGASI: 1 ÖLÜ

Selimpaşa’da iki vatandaş arasında çıkan otopark kavgası ölümle sonuçlandı. Mahallenin sevilen isimlerinden…

15 YAŞINDAKİ KIZI KAÇIRAN SERVİS ŞOFÖRÜ YAKALANDI

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Silivri’de yaşayan 15 yaşındaki kızı Yasemin…

ÖZCAN IŞIKLAR’DAN İLK RÖPORTAJ

Özcan Işıklar Milletvekili adaylığı ile ilgili ilk röportajı Silivri’nin Sesi TV’ye verdi. …

ALİ KORSAN SİLİVRİ ORMANLARININ SORUNLARINI ANLATTI

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında Sarıyer’de…

GÖRÜNTÜ VAR, ALTYAPI YOK

Silivri Sahili’ndeki Köy Pazarı uzun bir süreden bu yana açık olmasına rağmen…

SAHTE GAZETECİ ÖĞRETMEN ÇIKTI

Kendisini Silivri Haber Ajansı’nın sahibi olarak tanıtan kişinin öğretmen olduğu ortaya çıktı.…

MUHTARLIK SEÇİMLERİ SONUÇLARI

Silivri’de 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrasında bazı muhtarlar değişirken, bazı muhtarlar…

İYİ PARTİ’DEN SKANDAL BEĞENİ

İYİ Parti Silivri İlçe Teşkilatı’na ait, İlçe Başkanı Gökhan Ceylan’ın imzasını taşıyan…