BİR GECEDE DEĞİŞİR BÜTÜN İŞLER…

2023 Seçimlerini RTE’nin kazanma ihtimalini sormuşlar: 

Eğer seçimler yapılırsa tabi, dengeler çok değişti. Şu an bu toplumsal histeri ortamında, sadece sosyal medyadan gördüklerimiz okuduklarımızla yorum yapmamız çok zor. Ayrıca insanlar duygusal ve travma yaşıyor, buna en batısı da, en doğusu da dahil. Psikolojik açıdan travmanın aşamaları vardır; inkar, uzlaşma, kabullenme… gibi. Bu nedenle seçimin zamanlaması ve o zamana kadar yapılacak propagandalar da çok önemli elbette.

Ancak şu ana kadar gözlemleyebildiğim:

1. Muhalefet cephesinin öfkesi ve RTE-AKP karşıtlığı daha da arttı. Üstelik “Kılıçdaroğlu aday olmasın” rüzgarı da bitti. Tüm muhalefetin ortak ve tek adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağı konusunda defacto bir sessiz uzlaşı sağlandı. 

2. AKP-Reisçi cephenin “Debremi Amerikalılar yapmış, Yunanlar gelip bayrak dikmiş” ve “Asrın Felaketi” propagandaları ile devletçilikleri azdı ve körüklendi.

3. 20 yıllık iktidar döneminde aynı kaptan su içmiş kim varsa korkusu tavan yaptı. Artık genel af falan da olmaz, dolayısıyla iktidarı, gücü ve dokunulmazlığı yitirmemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar. En tepedekilerden bahsetmiyorum. Belediye meclis üyesinden, belediye başkanına, il başkanından, ihale alan firma sahibine kadar milyonlarca orta seviye yandaştan bahsediyorum.

4. Seçimi kaybetmemek için, daha doğrusu seçimi yaptırmamak için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Sizce Süleyman Soylu ya da Hulusi Akar bu saatten sonra seçim kaybetme riskini göze alabilir mi? 

5. MHP cephesinde ne oluyor tam anlaşılmıyor. Devlet Bahçeli’nin memleketinde deprem olmasına rağmen bölgeye gitmemesi, günlerdir ekranlara çıkmaması, tek laf etmemesi… Tabanı kızdırdı mı yoksa “Ağırbaşlı, susacağı, konuşacağı zamanı bilen, görmüş geçirmiş, devlet terbiyesi almış siyaset adamı” imajı mı çizdi emin değilim. İkinci ihtimal daha kuvvetli gibi duruyor. Sanki MHP Sinan Ateş cinayetiyle kaybettiği oyları tekrar (en azından Cumhur İttifakı çatısına) topladı gibi.

6. Suriyelilere karşı yürüttüğü kara propagandayla Ümit Özdağ sıçmığı sanki bir yarım puan daha kazanmıştır. Önemsiz.

Total
0
Share