BUNUN ADI UTANMAZLIK!

On binlerce insanın yaşamını yitirdiği deprem felaketine rağmen İstanbul’da belediye meclisleri toplandı. AKP’li ilçe belediyeleri, yeşil alanları yapılaşmaya açtı, arazi satışları ile belediye ücretlerine zam için yetki istedi.

Ülke son yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşarken, Maraş merkezli depremler nedeniyle binlerce yurttaş yaşamını yitirirken ve binlerce yurttaş yaralanıp evsiz kalırken İstanbul’daki AKP’li ilçe belediyeleri “Yok artık” dedirtecek kararlara imza attı. 

Deprem felaketine rağmen İstanbul’da ilçe belediye meclisleri toplandı. Belediye meclislerinin şubat ayı oturumunda yeşil alanlar yapılaşmaya açıldı, belediyelere ait arazilerin satışı için muhalefetin itirazlarına rağmen meclisten yetki alındı. 

AKP’li Bayrampaşa Belediyesi geçen yıl nisan ayında Kocatepe Mahallesi’nde yer alan ve imar planlarına park alanı olarak işlenen kamu arazisinin imar planlarını resmi kurum alanı (lojman+emniyet) değiştirdi. 4 bin metrekare büyüklüğündeki kamu arazisine polis merkezi ile kaymakamlık konutu yapılacağı açıklanmıştı. 

PARK ALANI TAHSİS EDİLDİ 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ilgili birimleri ise AKP’li Bayrampaşa Belediyesi’nin imar planı değişikliğine ilişkin görüş bildirdi. İBB’nin görüşünde Bayrampaşa Belediyesi’nin söz konusu park alanını imara açarken eş değer büyüklükte yeni bir alanı park alanı olarak ayırmadığına dikkat çekildi. İmar planı değişikliği o dönem CHP’li meclis üyelerinin tüm itirazlarına rağmen değiştirildi. 

Bayrampaşa Belediye Meclisi’nin dün gerçekleşen Şubat ayı oturumunda ise söz konusu arazinin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi için yetki istendi. Yetki teklifi yine CHP’li meclis üyelerinin tepkisine rağmen AKP’li ve İyi Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. 

İLÇEDE YEŞİL ALAN YOK 

Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Ahmet Çapık, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Bayrampaşa İstanbul’un en ufak üçüncü ilçesi ve sıkışmış bir ilçe. Ciddi anlamda yeşil alan sorunu var. Yeşil alanları doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Ülke ciddi bir deprem yaşadı. Depremde bu gibi yeşil alanların ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bizim bu alanları muhafaza etmemiz lazım. Bayrampaşa yeşil alan sorunu yaşayan bir ilçe. AKP’li meclis üyeleri, ‘Bayrampaşa’da emniyetin bu alana ihtiyacı var’ diyor. İhtiyaç varsa farklı alanları kamulaştırarak bu ihtiyacı giderebilirlerdi. Bizim karşı çıkmamıza rağmen park alanı olarak belirlenen alan 29 yıllığına emniyete tahsis edildi” dedi. 

Ayrıca, AKP’li Başakşehir Belediyesi de ilçede park alanı olarak belirlenen bir alanın imar planlarını değiştirmek için Meclis’e teklif sundu. Söz konusu teklifle, yeşil alan olarak belirlenen arazinin imar planı dini tesis alanı olarak değiştirilmek isteniyor. 

ARAZİLERİ SATACAKLAR 

AKP’li Üsküdar Belediyesi ise 17 arazisinin satışı için Belediye Meclisi’nden yetki istedi. Tuzla ve Bağcılar Belediyesi de arazilerinin satışı için Meclis’ten yetki isteyen belediyeler arasında yer aldı. CHP’li meclis üyeleri deprem felaketinde arazi satışı için yetki isteyen AKP’li belediye başkanlarına tepki gösterdi. 

AKP’li Sancaktepe Belediyesi de geçen kasım ve aralık ayında zam yaptığı belediye harç ve ücretlerine büyük oranda bir zaman daha yapmak için Meclis’e teklif sundu. Söz konusu teklifle imarla ilgili ücretlerden nikah ücretlerine kadar birçok belediye ücretlerine yüzde yüze varan zamlar yapılacağı ifade ediliyor.

Kaynak: İsmail Arı / Birgün https://www.birgun.net/haber/bunun-adi-utanmazlik-420884

Total
0
Share