CHP 3. BÖLGE’DE PATLAMA YAPTI!

CHP Genel Merkezi İstanbul 3. Bölgede anket yaptırdı. Ankete göre 2018’de yüzde 25 oyla bölgeden 9 milletvekili çıkaran CHP’nin oyu yüzde 30’a ulaşıyor ve bu oyla 12 milletvekili çıkarabiliyor. İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti’nin de 3’er milletvekili çıkarması bekleniyor. Bölgede Erkan Baş’ı aday gösteren TİP’in oyu yüzde 1’in altında. TİP yüzde 3’e ulaşırsa bir milletvekili çıkarıyor. Ama bu milletvekili İYİ Parti ya da Yeşil Sol’un bir eksik milletvekili çıkarması anlamına geliyor.

Kaan Göktaş’ın Serbestiyet’teki özel haberine göre CHP Genel Merkezi İstanbul’un Bakırköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir gibi dev nüfuslu ilçelerini barındıran 3. seçim bölgesinde anket yaptırdı. Ankete göre İstanbul 3. Bölgede CHP’nin birlikte seçime girdiği Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti’yle toplam oyu %30’a ulaşıyor. 2018 yılındaki seçimde bu oran %25’ti ve CHP bölgeden 9 milletvekili çıkarabilmişti. Yeni seçim sistemine göre CHP %30 oyla 12 milletvekili çıkarabiliyor.

Anket sonuçlarının analizine göre CHP’nin bölgede 12 milletvekilini koruyabilmesi için alt eşik %29. Yüzde 26.6’ya kadar 11 milletvekili, %26.6’nın altında ise 10 milletvekili çıkarabiliyor.

TİP yüzde 1

CHP’nin anketine göre TİP’in İstanbul 3. Bölgedeki oyu %1’in altında. TİP’in 1. sıra adayı Genel Başkan Erkan Baş. Eğer TİP bölgede %3 oya ulaşabilirse Baş’ı Meclis’e gönderebiliyor ancak bu durumda oyları başa baş gözüken İYİ Parti ya da Yeşil Sol Parti’den 1 milletvekili eksilecek. Eğer TİP %5 oy alabilirse, ikinci sırada yer alan gazeteci Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe de Meclis’e gidiyor. Ancak TİP’in bu 2. milletvekili CHP’den eksiliyor.

MHP baraj altı

CHP’nin anketine göre, 2018’de bölgeden 3 milletvekili çıkaran MHP bu seçimde ülke barajı olan %7’nin altında kalıyor, ancak ittifak sayesinde barajdan kurtuluyor ve bölgede %5’i geçtiği için kıl payı farkla 2 milletvekili çıkarabiliyor. Kritik sınır olan %5’in altına düşüldüğü takdirde tek milletvekili ihtimali bile mevcut.

2018’de bölgeden 3 milletvekili çıkaran Yeşil Sol Parti’nin bu dönem 1. sırasında oyuncu Kerem Fırtına yer alıyor. HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tweet atarak özel olarak destek istediği Fırtına’nın Meclis’e girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yine 2018’de bölgeden 3 milletvekili çıkaran İYİ Parti’de birinci sıradaki genel merkez kontenjanından Ersin Beyaz, ikinci sıradaki ön seçim birincisi Seyithan İzsiz ile üçüncü sıradaki Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu’nun Ankara’ya gitmesi kesin.

AK Parti’nin bölgeden Meclis’e göndereceği isimler arasında ise liste başı Numan Kurtulmuş, Özlem Zengin, HÜDA PAR Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ve Rümeysa Kadak var.

ORC’nin 3. Bölge anketinde AK Parti %34,5, CHP %29,3

Öte yandan ORC Araştırma Şirketi’nin 13-16 Nisan tarihleri arasında İstanbul 3. Bölgede yaptığı, geçtiğimiz hafta basında yer alan anketin sonuçları da CHP’nin anketine paralel sonuçlar içeriyor. ORC Araştırma anketinde AK Parti %34,5, CHP %29,3, Yeşil Sol Parti %12,7, İYİ Parti %11,8, MHP %5,2 çıkmıştı.

Total
0
Share