ESEN: “SİLİVRİ BELEDİYESİ’NİN TARIM POLİTİKALARINI YETERLİ BULMUYORUZ.”

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen Silivri’nin Sesi TV’ye verdiği röportajda Silivri Beleidyesi’nin yönetimine yönelik eleştirilerde bulundu. Özellikle Volkan Yılmaz’ın tarım politikalarına değinen Esen, “Önceki dönem olmayan, İBB’nin yeni başlattığı yatırımlar da var. Kuzu yemi besi desteği, manda ve sığır sütü yemi desteği, sığır sütü yemi desteği, yazlık ve kışlık fide, ayçiçeği tohumu, silajlık mısır, malzeme destekleri. Küçük ölçekli balıkçılara kadar uzanıyor destekler. Elbette Silivri Belediyesi’nin de destekleri oluyor. Ama biz bu destekleri açıkçası şeffaf ve yeterli bulmuyoruz.” diye konuştu.

“Silivri’de yatırımlar genelde belediye eliyle değil merkezi hükümet ve büyükşehir kanalıyla gerçekleşiyor. Ayrıca, Silivri Belediyesi parasını kasada tutarak kamuyu zarara uğratmış oluyor. Yatırım yapılmıyor. Halbuki bu para örneğin demir ile kum gibi inşaat malzemelerine yatırılarak değerlendirilebilirdi”

“Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’ne işçi maaşlarına artış yapılması için cömertçe önergeler veriyor. Silivri Belediyesi personelinde ise bir maaş iyileştirmesi yapmadığımızda bunun adı samimiyetsizliktir.

“Yatırımlara asla karşı değiliz. Ama Silivri’nin en değerli arazisine, planları üniversite olarak işlenmiş bir alanda yapılanlara göz yumarsan “şehrin emini” olarak güveninizi sorgularlar. Köylünün tarım arazisine yaptığı kaçak yapılar yıkılırken, diğer yandan villalara göz yumuluyor. Kendisi ileride “parsel bazında plan tadilatı yapan başkan” olarak anılacak.

Vatandaşın belini büken diğer bir konu fahiş artış gösteren yüksek rayiç bedeller. Keza Selimpaşa, Kavaklı ve Ortaköy bölgesinde uzun zamandır bir plan beklentileri var. Kaçak yapı ise bir kartvizite bakıyor.”

“Belediye Başkanı sürekli bunu yapacaklarını söylüyor.  Ama gelmiş olduğumuz noktada çözüm için hiçbir şey yok. Birlikte çalışma yapma çabası gösterdik. Verdiğimiz meclis önergeleri sonuçsuz kaldı.  Biz basın toplantıları yoluyla da yapmış olduğumuz söyleşilerde de tüm bunları dile getirdik. Göz yumulan kaçak yapılarla ilgili büyükşehir kanalıyla işlemler başlattık. Kavaklı ile alakalı cumhurbaşkanına da dava. Süreçleri takip ediyoruz.”

Silivri Belediyesi’nin yol kat etmesini bekleyen vatandaşlar mutsuz. Sanayicimiz, katma değer yaratan, istihdam yaratan iş insanlarımız da mutsuz. Mutlu olan küçük bir zümrenin ise kimler olduğu belli. Buna rağmen “Mutlu Silivri” vurgusu yapılıyor. “

Bürokrasi ve Büyükşehir Belediyesi ile karşılıklı yer tahsisleri, projelerin hayata geçirilmesi adına sağlıklı bir iletişim sağlanamıyor olması vatandaşı mutsuz eder. Bizim derdimiz Silivri’nin ihtiyacı olan prestij caddeler, D100 karayolunun kesintiye uğramaktan kurtaracak olan Selimpaşa kavşağı projesi, yol bakım hizmetleri, yeşil alan yatırımları, altyapı projeleri gibi devasa bütçe gerektiren gibi yatırımların gerçekleşmesi.”

Mesela ömürlük bir yatırım olan Dalaman güzergahına yapılan köy yolu. Önceki dönem olmayan, İBB’nin yeni başlattığı yatırımlar da var. Kuzu yemi besi desteği, manda ve sığır sütü yemi desteği sığır sütü yemi desteği, yazlık ve kışlık fide, ayçiçeği tohumu, silajlık mısır. Malzeme destekleri. Küçük ölçekli balıkçılara kadar uzanıyor destekler. Elbette Silivri Belediyesinin de destekleri oluyor. Ama biz bu destekleri açıkçası şeffaf ve yeterli bulmuyoruz.”

Büyükşehir Belediyemiz kendisine ait arazide buğday ekimi yaptı. Burada Trakya tarım enstitüleri ile birlikte ürünleri denetledi ve çıkan sonuçlar da vatandaşlarla paylaşıldı. Ortaya çıkan rakamlar, eskiden 475.000 ton olan buğday istihsalinin çiftçiyle birlikte yapılan deneme ekimleri verilerine göre 765.000 tona kadar çıkabileceğini söylüyor.  Elde edilen bu sonuçları Silivri Belediyesi kamuyla paylaşmıyor. Ama şov amacı ile samanı bile törenle dağıtır hale gelmiş.”

Bu çalışmalar bütüne bakıldığında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin de tarımsal faaliyetlerinin model alınarak sahada hayata geçirilen projeler ve böylelikle aslında bir arge oluşturuluyor. Kıymetini bilmemiz lazım bunun.”

“Örneğin bir 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi hem ilçede hem büyükşehirde hükümet iktidardayken projesine geçilen Selimpaşa kavşak projesi çok önemlidir. Dünyada bile böyle bir kara yolu örneği yoktur. Gene de İBB tüm ekonomik imkansızlıklara ve engellemelere rağmen bu projeyi hayata geçirmektedir. Bu çalışma Sayın İmamoğlu’nun başlatmış olduğu “150 günde 150 proje” hareketini taçlandıran bir yatırımdır. “

“Biz Silivri Belediyesi olarak eden Vizyon Silivri 2050 projesini ortaya koymayalım? Silivri’de hayata geçirmeyi düşündüğümüz kültürel ve sanatsal yatırımları, diğer çeşitli yatırımları hayata geçirmeyelim? Bir de “Marka Kent” sloganı öne çıkıyor. Oysa Şehir Stadyumumuz vardı.  Yıkıldı… Yerine de bir yenisi konulmuyor. Silivri halkının bu stat ile ilgili olarak mazisi var. Yıllardır lig maçları burada oynanmış. Milli bayramlarda çocuklarımızla orada o coşkuyu yaşadık.”

“Burada potansiyelimizi değerlendirmemiz ve kendimiz Silivri’de bir katma değer üretmemiz lazım. Bütçemiz bir milyara ulaşabilir. Mesela Silivri’de “Örnek Köy” projesi hayata geçiriliyor. Seymen’de Büyükşehir Belediyesi’nin yapabilecekleri kısıtlı.  Yol, park, altyapı düzenlemeleriyle plan bağlamında bir dizi iyileştirmeler yapılabilir. Seymen’de milli takım kampları orada yapılmış.  Yabancı yatırımcı turistler buraya akın eder. Ama şu anda orası bir çöplük haline gelmiş. Seymen de termal turizm potansiyeli de geliştirilmeli. İstanbul’un çiçekleri, özellikle laleleri Seymen’de üretiliyor. İstanbul dışına bile gönderiliyor. Tarım ve turizm potansiyelinin yanı sıra din ve kültür turizmi de öne çıkartılmalı.

“Yabancı turistlerin buraya akın etmesi ve kentimizin ekonomisine bir katkı sunması için tarih kokan Selimpaşa sokaklarını da ön plana çıkarmalıyız. Tarih duygularını yaşatan bu beldemiz neden Silivri’de Şirince Cumalıkazık Köyü ya da neden bir Polonezköy gibi bir Marka Kent olmasın. Bina boyamakla Marka Kent olmuyor. Tek başına marinayı getirerek bir Marka Kent oluşturabilir misiniz? Festivaller elbette olacak. Dalaman’ımızın manda yoğurdu da meşhurdur. Ama ürün tanıtımı altında bunun içini dolduramazsınız. Kaderi başkanın iki dudağı arasında terkedilip ligden düşen bir Silivrispor gerçeği var ortada. Biz Silivrispor  kendi ayağı üzerinde durabilen ve kendini idame ettirebilen bir yapıya kavuşturacağız. Önümüzdeki dönemde iktidar olduğumuzda Silivri’deki tüm potansiyeli öne çıkararak bu yatırımları Silivri’nin tamamına yayacağız.”

“Doğru adayı biz tarif edemeyiz. Örgütümüz tarif eder. İzleyeceğimiz yol şu olacak: Biz Yerel seçimde ortaya konacak isimlerin hem yıpratılması önlemek hem de sürecini sekteye uğratmamak istiyoruz. Genel seçime odaklandık. Bu seçimden alınacak sonuç zaten yerel seçimi de etkileyecek. Değişim aşamasında ittifak ortaklarımızla birlikte bambaşka bir tabloyla karşılaşacağız. Belki de rakiplerimiz aday bile çıkaramayacak noktaya gelecekler.

Buna değinmişken, Sayın belediye başkanımız son basın toplantısında kendisinin aday olduğunu söyledi ve beni farklı yerlerde görmek isteyenler olduğunu da dillendirdi. Siyasi rakipleri olarak bahsetti. Bizim öyle bir gündemimiz yok. Ama biz her an örgütlerimizle temas halindeyiz. STK lara, muhtarlara da sorabiliriz. Kamuoyu yoklamaları da yapılabilir. Bu çalışmalar elbette bize yol gösterecek.”

“Partimizin “80 Günde Devr-i Alem”programı kapsamında haneleri tek tek ziyaretler gerçekleştirmekteyiz. Kapıları tek tek çalarak partimizin politikalarını yurttaşlarımıza anlatıyoruz. Ziyaretlerin çoğunu gerçekleştirmiş durumdayız. Her sokağa öbekleri ayırdık Partililerimizin de bu öbekleri tek tek ziyaret etmesini organize ediyoruz. İlçe Seçim Kurulunun verdiği güncel listeleri aylık olarak sahadaki tüm hanelerde eşleştirme yaparak seçmen kontrollerini de gerçekleştirmiş oluyoruz. Şüpheli gördüğümüz durumları avukatlarımız vasıtasıyla bildiriyoruz. Aslında seçim güvenliğini de sağlamış oluyoruz. Yani sandıklarımız şimdiden hazır. Asil, yedek görevlendirmeler, kat sorumluları, her bina başına bir avukat gibi konuları şimdiden çözümlemiş durumdayız. Aynı zamanda bu sandık görevlilerini kendi seçim bölgelerinde ev ziyaretleri yapmaları konusunda teşvik edeceğiz. Öbek yani Sokak Görevlilerimiz ile eşgüdümlü olarak çalışacaklar.” 

“Silivri’de 7.200 genç seçmen potansiyeli var. Gençlik kollarımız Noyan Gökşin başkanlığında yenilendi. İlk kez oy kullanacak gençlerimizi evlerinde ziyaret etmeye başladılar. İnşallah yurttaşlarımızın tamamını örf adet ve geleneklerimize uygun olarak mutlu ve Allah göstermesin acılı günlerinde de ziyaret edeceğiz. Kadın kollarımız da uzun süredir hane ziyaretleri gerçekleştiriyor. Onlara aile destekleri ve sigorta sistemimizi anlatıyoruz. Bir yandan Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışarak muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve hemşerilerimizin bizden beklentilerini karşılayacak köprü görevini görmek için çalışmalar yürütüyoruz” 

“Okul Bilişim sorumlularımız da sandıklarımızın başındaki verileri anlık olarak bildirecekler. Telefonlara bunun için bir uygulama kurduk. Ayriyeten okul sorunlarımızı ıslak imzalı tutanakları da edinecekler. YSK’dan gelen sonuçlarla bunları karşılaştırıp itirazlarımızı anlık olarak yapacağız.” 

“Bunun öz eleştirisini yaptık ve kurumlarımızda değişikliğe gittik. Şimdi önümüze bakmamız lazım.  CHP olarak bundan sonraki süreçte de “Nasıl kaybettik?”i değil nasıl kazanacağımızı konuşacağız. Biz buna odaklandık. Silivri’de yarım bırakılmış işleri nasıl tamamlayıp üzerinde neler koyacağımız konusuna bakacağız. Elbette Büyükşehir’in ve merkezi hükümetin de desteğini alarak bunları gerçekleştirmiş olacağız. İnşallah merkezi hükümetin, büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyesinin aynı ideolojide ve dünya görüşünde olması sonucu ile karşılaşacağız. Elbette bunlar ittifak ortaklarımızdan da olabilir.”

“Biz şunun bilincindeyiz. Biz bir partiyiz. Anketler elbet yanıltıcı olabilir. Ama anketler yol göstericidir de. En azından bir fikir alabiliriz. Strateji belirleyebiliriz Sahadaki anketlerle de birleştirdiğimizde biz Silivri’de birinci partiyiz. Ama rehavete kapılmıyoruz. Bizler kötüye kendimizi hazırlarken, hep iyiyi hedeflemeliyiz. Amacımız farkı daha da açmak. Yazlıktaki seçmenlerle ilgili bir çalışmamız var. Genç seçmenler, ev kadınları gibi potansiyeller mercek altına alındı. Asıl ifade ettiğim şey bu farkın her geçen gün açıldığı.”

“Yüzde altmış ikilik oran içerisinde sadece CHP yok. Saadet Partisi, Adalet Partisi, Demokrat Parti, HDP de Daha birçok parti var.  Tablo siyasi yelpazenin çok geniş bir teveccühüyle, katılımıyla oluştu.  Doğru adayla bu potansiyel yükseltilebilir. Elbette bu hedefi daha da yukarı taşımak için çalışmalar yürütüyoruz.”

Total
0
Share