İSTANBUL DEPREMİ İÇİN 7 MADDELİK EYLEM PLANI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, olası İstanbul depreminde uygulanacak 7 maddelik eylem planını açıkladı.

6 Şubat’ta yaşanan Maraş merkezli depremlerin ardından olası İstanbul depremi gündem olmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Deprem Seferberlik Planı” kapsamında atılacak adımları belirledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu‘nun Deprem Dirençli kent vizyonu ile hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda uygulama adımlarımız hızlanıyor” ifadelerini kullandı. 

Gökce’nin paylaşımında şu ifadelere yer verdi: 

“Afet sürecinde, koordinasyon yetisinin, asayiş, lojistik, kurtarma vb. süreçlerde ne denli önemli rol oynadığını hepimiz gördük. İBB ve ilçe belediyeleri arasındaki ortak işbirliğinin öneminin farkında olarak, seferberlik ruhunu kaybetmeden, süreci ilerletmemiz çok önemli. Deprem dirençli bir kent istiyorsak hazırlık süreçlerinin tamamında çağdaş temellere dayanan hakikatlerle ve sağduyuyla konuya yaklaşmamız gerekiyor. Denetimden, yönetmelik değişiklerine, güçlendirme veya yenileme çalışmalarına varan çok faktöre sahip bir konuda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Tüm ilçe belediye başkanlıkları ve teknik ekiplerine katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunarım. Ortak gündem toplantılarımızı sıklaştıracak ve koordinasyonu hızlı şekilde ilerleteceğimizden şüphem yok. Biz de başarabiliriz! Sağduyu, akıl ve seferberlik ruhuyla hep birlikte.” 

Gökçe, 7 maddelik eylem planını ise şu şekilde açıkladı:

– Uzlaşı kültürüyle riskli yapılarda dönüşümü ateşlemek.
– Kira yardımını ekonomi şartlara uygun hale getirmek. 
– Kamu yararına maliyetine güçlendirme gerçekleştirmek. 
– Zemin katlarda kolon-kiriş kesilmesinin önüne geçmek. 
– İnşaatlarda imar ve yapı denetimini gerçekleştirmek. 
– Depreme duyarlı park ve meydanlar oluşturmak. 
– Kurtarma ve afete müdahalede yerel kapasiteyi artırmak. 

Total
0
Share