Toplumsal Etki Araştırma Merkezi’nin İstanbul’da yaptığı son ankete göre Millet İttifakı ve Erdoğan’ın oyları giderek azalırken, CHP’nin oyları artıyor.

Toplumsal Etki Araştırma Merkezi (TEAM), İstanbul seçmenin oy tercihlerini anlamak üzere, Ocak ayının ilk iki haftasında 20 ilçede 4280 yüz yüze görüşme ile bir araştırma gerçekleştirdi.

Örneklemdeki ilçeler: Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Fatih, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Şişli, Ümraniye, Üsküdar.

1) Sonuçlar İstanbul’un Türkiye’den farklılaştığını gösteriyor. Eskiden, Türkiye’nin her yerinden göç almış olan İstanbul’da seçmenler büyük ölçüde Türkiye genelindeki seçmenlerin eğilimlerine benzer bir fotoğraf verirdi. Bu değişmiş.

2) İstanbul’da Cumhur İttifakının destek kaybı Türkiye’ye göre daha yüksek. Bir başka deyişle, geçmişte AK Parti’yi ve MHP’yi destekleyen seçmenlerin kanaatleri İstanbul’da Türkiye geneline göre daha yüksek oranlarda değişmiş.

3) İstanbul’da, 2018’de %50.7 olan Cumhur İttifakı oyları Ocak ayı itibari ile %41.2’ye gerilemiş durumda.

4) İstanbul Türkiye’den farklı değişiyor. Aynı dönemde Türkiye genelinde yaptığımız araştırmada Cumhur ittifakı %53.7’den %45.8’e düşerek 7.9 puan kaybederken, ittifakın oy kaybı İstanbul’da daha fazla: 9.5 puan.

5) İstanbul’da AK Parti 2018’den bu yana düzenli olarak oy kaybederken, CHP yükselişte. CHP, Türkiye genelinde oylarını %26.4’e, İstanbul’da ise %36.2’ye yükseltmiş.

6) İstanbul’da Erdoğan’a destek Türkiye’den daha fazla azalmış (Türkiye:%37.9, İstanbul: %34.2).

7) Erdoğan 2018 seçimlerinde Türkiye genelinde tüm seçmenlerin (geçersiz oy atan ve oy kullanmayanlar dahil) %44.4’ünün oyunu almıştı (İstanbul’da %43.3). Erdoğan’a destek %6.5 puan azalarak %37.9’a geriledi. İstanbul’da Erdoğan’ın kaybı %9.1 puan (%43.3’den %34.2’ye).

8) AK Parti 2018 seçmeninin %78.6’sını, MHP ise %58.2’sini koruyabilmiş.

9) Cumhur ittifakı İstanbul’da 2018 seçmeninin %22’sini kaybetmiş. İttifak işsiz, Kürt, daha az dindar, Üniversite mezunu ve öğrencisi, orta alt gelir grubu, daha Atatürkçü ve daha genç olan seçmenlerde daha fazla kayıp yaşıyor.

10) Ekrem İmamoğlu 23 Haziran desteğini artırmış. Bugün 23 Haziran’daki gibi iki adayın öne çıktığı bir seçim olursa, İmamoğlu seçmenlerin %56.5’inin oyunu alıyor.

11) Seçmenler bu dönemki İBB yönetimini, önceki yönetimden daha başarılı buluyor. Seçmenlerin %52.9’u bu dönem daha iyi derken, daha kötü diyenlerin oranı %23.5.

12) İstanbulluların gözde ilçeleri Kadıköy, Beşiktaş ve Üsküdar. Bağcılar, Esenyurt ve Esenler ise en fazla yaşanmak istenmeyen ilçeler arasında.

13) İBB’nin projelerine seçmenin takdiri yüksek. Seçmenin İBB’ye takdirinde sosyal politika alanı öne çıkıyor. En beğenilen projeler arasında Anne-kart, yeni doğum paketi, halk ekmek, öğrenci desteği ve askıda fatura geliyor.

14) Taksi tartışmasında İstanbullular büyük oranda İBB yönetimini haklı buluyor.

15) İstanbul seçmeni, İmamoğlu’nun genel siyaset ile ilgili açıklamalarda bulunmasına karşı değil. Bunu yanlış bulanların oranı %24.

16) İstanbullular Kanal İstanbul projesine karşılar. %55.9 yapılmasını yanlış buluyor. Yapılmasına destek verenlerin oranı %23.7.

Kaynak: https://twitter.com/etkiarastirma/status/1493643212182986758?t=6DcdyOIcjgt-Lha7BpPxBg&s=08

Şunlar da hoşunuza gidebilir

DÖNDÜN, BARİ SİLSEYDİN!

Silivri Belediye Başkanı MHP’li Volkan Yılmaz’ın AKP yandaşı olmadan önce AKP ve…

VOLKAN YILMAZ’DAN AKP’YE BİR GOL DAHA

Silivri’de AKP’nin oylarıyla seçilen ancak seçimden bu yana AKP teşkilatına adeta sırtını…

ÜLKÜCÜLERİN NAZIM HİKMET NEFRETİ

Silivri’de görev yapan bir eğitimci olan ve MHP’ye yakınlığı ile bilinen Ülkücü…

KİPA’YA İKİNCİ KIYAK

Arazi tahsisi ve inşaatı AKP’li Belediye Başkanı Hüseyin Turan döneminde olay olan…

BU BAĞIŞLAR NEREDEN GELİYOR?

İstanbul Sancaktepe’de ikinci el kamyon ve araba pazarı bulunan Kamil Kaçmaz isimli…

VATANDAŞ CAN DERDİNDE, BOZOĞLU OY DERDİNDE

Bütün İstanbul’un ve Silivri’nin yoğun kar yağışına teslim olduğu, onlarca aracın ve…

REFİK BEK’İN DİLİNE DÜŞTÜ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın sıkışınca çöp ihalesini gündeme getirmesi ve onda…

BELEDİYE’DE PLAJ SOYGUNU

Silivri Belediyesi tarafından işletilen halk plajında kimi vatandaşlara fiş verilmeden açıktan para…

BİLİCİ KİME İSYAN ETTİ?

Eski Silivri Belediye Başkan Yardımcısı ve Silivri Final Okulları’nın kurucusu – yöneticisi…