CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı, Silivri’nin “Kale Mahallesi” olarak adlandırılan tarihi mahallesini turizme kazandırmak için proje teklifinde bulundu.

Silivri Belediye Meclisi’nin Mart ayı 1. toplantısında söz alan CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi ve Harita Mühendisi Süheyl Kırkıcı, Silivri’de “Kale Mahallesi” olarak bilinen ve Fatih Mahallesi’nin önemli bir kısmını içine alan tarihi eski şehir içi (sur içi) bölgesini turizme kazandırmak için proje teklifinde bulundu. Antakya, Edirne ve Şirince örneklerini veren Kırkıcı, bu mahallede eski evlerin restore edilip, sokakların turizme açılmasıyla Silivri’nin çok önemli bir potansiyelini değerlendirebileceğini belirtti.

Kırkıcı konuşmasında özetle şunlar değindi: “Gelin birlikte Silivri’nin potansiyelini ortaya çıkaralım. Eskiden Antakya’da içinden geçmeye korktuğumuz bir mahalle vardı. Belediyenin, Kaymakamlığın, Valiliğin ortak çalışmalarıyla bu mahalle şimdi Antakya’nın çekim merkezi haline geldi. Evler, sokaklar restore edildi, turizme açıldı. Edirne’de, Kırklareli’nde, Ankara’da, Şirince’de böyle örnekler var. Bizim de bir Kale Mahallemiz var. Halen eski evlerini, eski sokaklarını, surlarını, kale kapısını, tarihi kalesini muhafaza ediyor. Silivri’ye her sene İstanbul’dan onbinlerce insan geliyor ama Sahilde dolaşıp, bir iki restoranda yemek yiyip dönüyorlar, bu potansiyelden yararlanamıyoruz. Silivri’nin ekonomik yapısını canlandıracak bir projedir bu. Bu proje sadece Silivri Belediyesi ile sınırlı kalamaz, İBB de taşın altına elini sokacak, Valilik de sokacak, merkezi hükümet, Bakanlık da sokacak… STK’lar da, dernekler de üzerlerine düşeni yapacaklar. Ciddi bir çalışma yaparsak bu potansiyeli ortaya çıkarırız. Silivri’ye çok faydamız olur. Silivri İstanbul’un en cazip noktalarından biri haline gelir. Ben istiyorum ki o mahallede yaşayan binlerce insan da bu potansiyelden yararlanabilsin. Örneğin o bölgedeki müzisyen roman vatandaşlarımız, kendi yaşadıkları bölgede istihdam edilsinler. Çok keyifli bir alana dönüştürülebilir orası.”

Kırkıcı’nın konuşmasına cevap veren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da proje teklifini beğendiğini ve hayata geçirildiği takdirde Silivri’nin yılda 500 bin yerli turist ağırlayabileceğini ifade etti.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…