NACİ GÖRÜR HARİTAYLA UYARDI: İSTANBUL DEPREMİNDE RİSKLİ BÖLGELER…

Prof. Dr. Naci Görür, Sözcü TV’de yaptığı açıklamalarda İstanbul’a ilişkin uyarılarda bulunarak “Özellikle Anadolu Yakası’nda kırmızıya yakın alanlar kıyaya yakın. Anadolu Yakası’nda deprem bakımından zemin burada iyi olmasına rağmen kıyalara yakın yerler sorunlu” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, İBB’nin olası İstanbul depremine karşı dayanıksız olduğunu düşünülen yapıların yenilenmesi çalışmasıyla ilgili bir soruya yanıt verdi.

Görür, “Anadolu Yakası’nda deprem bakımından zemin burada iyi olmasına rağmen kıyalara yakın yerler sorunlu” uyarısında bulundu.

Görür ayrıca, “Özellikle Küçükçekmece, Büyükçekmece Yöresi ve sahillerin daha fazla müracaat etmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Görür’ün açıklaması özetle şöyle:

“Özellikle Anadolu Yakası’nda kırmızıya yakın alanlar kıyaya yakın. Yani deprem şiddetinin, en büyük yer ivmesinin, hızının fazla olacağı alanlar. Anadolu Yakası’nda deprem bakımından zemin burada iyi olmasına rağmen kıyalara yakın yerler sorunlu. Avrupa’ya geldiğimiz zaman orada eksiklik görüyorum. Özellikle Küçükçekmece, Büyükçekmece Yöresi ve sahillerin daha fazla müracaat etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü orada zemin zafiyeti söz konusu depremin şiddeti, ivmesi, hızı da orada daha fazla. Dolasıyla, Anadolu Yakası için olumlu şeyler söylüyorum fakat Avrupa Yakası için o haritanın daha fazla özellikle sahil şeritlerinin kırmızıya biraz daha renklenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Total
0
Share