NACİ GÖRÜR: “ŞİMDİ MARMARA DEPREMİ’Nİ BEKLİYORUZ”

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, iki bölgeye dikkat çekerek deprem uyarısında bulundu, Görür, “7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde” dedi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Maraş’ta dokuz saat arayla meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yıl açan depremlerin ardından uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Görür, iki bölgeye dikkat çekerek 7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı.

Naci Görür, “Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘ETİK BULMADIM’

Kızılay’ın Ahbap’a çadır ve gıda yardımı satmasının ortaya çıkmasına ilişkin de açıklama yapan Görür, “Daha önceki depremlerde Kızılay’ın çadır sattığına şahit oldunuz mu?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Yani ben hiç olmadım. Duyunca da şaşırdım. Bu zaten Kızılay’ın mal varlığı ve çadır, kan o tür şeyler afet durumunda halka ulaştırılmak için yine halk tarafından verilen şeyler. Biz çocukken de öyleydi. Kızılay şarkıları, bir sevgisi, rozetleri vardı. Yani Kızılay haftaları vardı okullarda kutlanan… Bu muhabbeti eksiltecek, azaltacak şeyleri yapmamak lazım. Bu satış nasıl oluyor ben bunu anlamadım. En azından etik bulmadım. Yasal mıdır onu da bilmiyorum. Herhalde gereği yapılacaktır eğer yasal olmayan bir davranış şekliyse…”

‘MARMARA DENİZİ’NE KADAR ENERJİSİNİ TÜKETTİ’

Görür’ün açıklamaları şöyle:

“Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.

‘ENDİŞE ETTİĞİMİZ YERLERDEN…’

Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz.

Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu.”

Total
0
Share