HAYKURDER’in kurucusu ve Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı ile İstanbul İl Tarım Müdürü arasında Esenyurt Katliamı ile başlayan ve yargıya taşınan tartışmada savcılık soruşturmasını tamamladı. 

Kamuoyunda Esenyurt Katliamı olarak bilinen olay 25 Eylül 2020 günü yaşanmıştı. İstanbul Silivri’de ilçeye kaçak olarak sokulduğu tespit edilen gebe ve yavru düveler yakalanmış, kesim için Esenyurt’ta bulunan Narmanlar Mezbahasına gönderilmişti. Hayvanların kesileceği ihbarını alan Paçalı, bir kısmı ileri evre gebe, bir kısmı ise yavru olan 51 düvenin kesilmemesi için mücadele verdi. Hayvanların halk sağlığı yönünden önlenemez bir tehdit oluşturmadığını savunan Paçalı, zaten hayvanların el konularak kamu gözetimine geçtiğini, bu sebeple karantina yönteminin uygulanması gerektiğini gündeme getirmiş, gebe ve yavruların öldürülmemesi için çok uğraşmıştı. Buna rağmen İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nün talimatı ile Silivri İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimleri’nin de görevlendirildiği 51 hayvana yönelik kesim 15:30’da başlamış, hayvanların gebe olduklarının ortaya çıkması ve tepkilerin artması üzerine İl Tarım Müdürlüğü 19:30 sularında kesimi durdurmuştu. 

Tutulan tutanakta ise “hayvanların gebelik şüphesi bulunduğu ve yaşlarının müsait olmadığı” gerekçeleri yer aldı. 21 hayvanın öldürüldüğü olay sebebi ile HAYKURDER İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ile kesimde görev alan Veteriner Hekimler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

Paçalı hakkında şikayetçi olundu.

Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı yaşananlar sonrasında sosyal medya hesabında bir açıklama yaparak “Benim için kutsal olan sadece yaşam hakkı! İnsan olması ya da hayvan olması türler arasında mazluma karşı duygu durumumu değiştirmiyor! Bana göre İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’nın taşıdığı can ne denli kıymetliyse, sığırın, öküzün, kedinin, kelebeğin canı da aynı kıymette… Ha sığır, ha İl Tarım Müdürü! Ha öküz, ha Ahmet Yavuz Karaca! Hepsine karşı da insani hissiyatım aynı! Biri İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’yı tek bacağından askıya çekip, boğazlamaya kalksa hissedeceğim duygu da, vereceğim tepki de dün Esenyurt katliamında boğazlanan canlara hissettiğim ve ortaya koyduğum tepkiden farklı olmaz! O nedenle yaşam hakkı bir vicdan, merhamet, adalet meselesidir. Kanunla korunan bu hakkı çiğneyen ve insanlık erdemini, onurunu ayaklar altına alanlar adalet önünde muhakkak hesap vermelidir!” diyerek tepkisini dile getirmişti. Bu açıklama sonrasında İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ayrı ayrı suç duyurusunda bulunarak Paçalı hakkında “Hakaret, Görevi yaptırmamak için direnmek, Tehdit ve İftira” suçlamasıyla şikayetçi olmuşlardı. Paçalı hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada savcılık soruşturmasını tamamladı. 

Paçalı’nın açıklamalarının ifade hürriyeti kapsamında olduğuna dikkat çeken savcılık soruşturma sonunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…