SİLİVRİ’DE 7 OKUL TÜGVA’YA TAHSİS EDİLDİ

tugva

‘İstanbul Ortaokul Yaz Okulu’ isimli proje kapsamında verilecek ‘Cüz – Kur’an-ı Kerim eğitimleri’ için Silivri’den 7, İstanbul’da toplam 238 okul, TÜGVA’ya tahsis edildi.

İstanbul’daki yüzlerce okul, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; TÜGVA, 23 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile İstanbul’un farklı ilçelerindeki toplam 238 okul ile bu okulların spor salonlarının 16 Haziran ile 28 Temmuz arasında kendilerine tahsis edilmesini istedi. İstanbul Valiliği ise tahsis talebine onay verdi. 

Silivri’de 7 okul

Yazıya eklenen listede ise İstanbul genelindeki toplam 238 okul yer aldı. Silivri’den tahsis edilen okul sayısı ise 7. Ayrıca, TÜGVA’ya tahsis edilen okullarda konferans salonlarının, sınıfların, atölye ve laboratuvarların hazır halde bulundurulması istedi. Okulların öğretmen, öğrenci ve velileri TÜGVA’nın düzenlediği çalışmalara katılmasını teşvik edeceği de belirtildi. 

“Bakanlık hukuksuzlukta ısrar ediyor”

Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Çayan Çalık ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede okulların TÜGVA’ya tahsis edilmesine tepki gösterdi.

Çalık, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda mahkeme kararıyla birçok protokolün iptal edilmesine rağmen ısrarla bu hukuksuzluğa devam ediyor. Şu an İstanbul’da 238 okulun TÜGVA’ya tahsis edilmiş olması protokol adı altında meşrulaştırıIamaz, bu hukuksuz bir işlemdir. Bu işlem kamu kaynaklarının böyle bir vakfa devredilmesi manasına gelir. Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu protokolü iptal etmeli ve Valilik okullara gönderdiği yazıyı geri çekmelidir.”

Total
0
Share