Seçim öncesi yapılan “stratejik oy kullanma” hesapları ve simülasyonlar sandık gerçeğine takıldı. TİP İstanbul’un 3 bölgesinden Milletvekili çıkarırken, CHP son anda 3 koltuk kaybetti.

Dün gerçekleştirilen Milletvekili seçimleri öncesi sosyal medyada haftalar boyunca yapılan “stratejik oy” planları ve hesaplarının gerçek seçim sonuçlarıyla uyuşmadığı gece yarısı sandık sonuçlarının netleşmesiyle ortaya çıktı. Anadolu Ajansı ve ANKA’nın verilerinde, İstanbul genelinde sandık verileri belli bir aşamaya gelene kadar TİP Milletvekili çıkaramıyor olarak gözüküyordu. Bunun yerine ise CHP, toplamda her bölgeden birer olmak üzere 3 Milletvekili daha çıkartıyordu. Ancak saatler gece yarısını geçip sandık verileri belli bir noktayı aştığında, önce İstanbul 3. Bölge’den TİP
Genel Başkanı Erkan Baş’ın seçilebildiği sonuçları gelmeye başladı. Bu ana kadar CHP İstanbul 3. Bölge’de 12 Milletvekili çıkarıyordu. Hatta CHP’nin 12. sıradaki Milletvekili Adayı Doruk Bulut, kendi sosyal medya hesabından tebrik mesajlarını paylaşmaya başlamıştı. Ancak TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Milletvekili seçilmeye yetecek oy oranına ulaştığı grafiklere yansıyınca, “stratejik oy” hesapçılarını ters köşeye yatıran bir gelişme yaşandı. TİP, son Milletvekili iddia edildiği gibi muhalefetten değil, CHP’den almıştı. TİP’in İstanbul 3. Bölge’de 1 sandalye elde etmesiyle, CHP’nin Milletvekili sayısı 11’e düştü.

Benzer haberler kısa süre aralarla diğer iki seçim bölgesi için de geldi. Önce İstanbul 1. Bölge’de Sera Kadıgil, daha sonra ise Ahmet Şık’ın seçildikleri seçim sonuçlarına yansıyınca CHP’nin İstanbul genelinde 3 Milletvekili grafiklerden düştü. Bu sonuçlarla İstanbul’da AKP 41, CHP 31, Yeşil ve Sol 8, İYİ Parti 8, MHP 5, TİP 3, YRP 2 Milletvekili çıkarmış oldu.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…