TÜRKİYE’DE 6.8’LİK DEPREM OLABİLİR

6 Şubat depremlerini inceleyen Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, sarsıntılara neden olan fay hattında sıkışma yaşandığını ve bunun başka bir depreme neden olabileceğini bildirdi. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 bin 700’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Maraş ve Hatay merkezli depremleri inceledi. Uzaktan algılama yöntemini kullanan jeofizikçiler, sarsıntıları belgeledi. Araştırmacılar, sarsıntılara sebep olan fay hattının bir bölümünde kırılma meydana gelmediğini ve sıkıştığını tespit etti. Bilim insanları, söz konusu durumun başka bir depreme sebep olabileceğini kaydetti.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu durumun 6.8 büyüklüğünde bir sarsıntıya neden olabileceğini bildirdi.

Jeofizikçi Sylvain Barbot, “Zamanlamasını bilmiyoruz ancak nerede olabileceğini biliyoruz” dedi. Malatya’nın Pütürge ilçesine işaret eden uzmanlar, ilçe hattından geçen fayda kayma yaşanabileceğini tespit etti.  Sarsıntıların ardından yıkılan ve zarar gören binaları incelediklerini söyleyen Barbot, şu ifadeleri kullandı: “Enkazın fotoğraflarından gördüğümüz şey, betonun kendisinin bile parçalandığıydı. Bu deprem, bina yönetmeliklerinde öngörülenden daha fazla sarsıntı üretebilir ancak daha fazla araştırma yapmadan bilemeyiz.” Barbot, şöyle devam etti: “6.8 büyüklüğünde bir deprem bekleyebileceğimiz bir bölgeye var. Nüfusun ve bilim camiasının buna hazırlıklı olması gerekiyor.” (DIŞ HABERLER)

Total
0
Share