İlçemizde 2016 yılında keşfedilen kurgan mezarının bulunduğu bölge 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

2016 yılında Çanta’da gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan, İlk Tunç Çağı’na tarihlenen yaklaşık 5.000 yıllık kurgan mezarı en önemli keşifler arasında yerini almıştı. Kazılar sonucu 5 mezar ve duvar kalıntıları açığa çıkarılmıştı. Buluntular İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılmış ancak bölgede her hangi koruma önlemi alınamamıştı. Silivri için son derece önemli olan bu kültürel mirasın olduğu bölgeye giriş çıkış serbestken, güvenlik kamerası ile izlenememekte, güvenlik dahi bulunmamaktaydı. Yalnızca müze müdürlüğü tarafından duvarların üzeri su geçirmez örtü ile kapatılmıştı. Bu şekilde kaderine terk edilen tümülüs, definecilere de davetiye çıkartmaktaydı.

Fotoğraf : https://arkeofili.com/

Konuya ilişkin İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla tümülüse ait alan 1. derece arkeolojik sit alanı olarak korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak ilan edildi. Karar Resmi Gazete’de de yayınlandı.

Alınan kararda tümülüsün korunma grubunun 1. grup olarak belirlenmesi, rölövesinin hazırlanarak iletilmesi, 1. derece arkeolojik sit olarak tescillenmesi, sit sınırlarının belirlenebilmesi için rölövesi ile birlikte kadastralli ve mülkiyetli halihazır haritalar üzerine aplike edilerek iletilmesi, kalıcı koruma tedbirleri ve sergilenmesine ilişkin projelerin ivedilikle kurula iletilmesine, 2863 sayılı Yasanın 10’uncu maddesi kapsamında gerekli güvenlik tedbirlerinin ilgilileri ve Silivri Belediyesi’nce alınmasına karar verildi.

Alınan bu kararlar doğrultusunda Silivri Tarih Derneği yetkilileri de, dernek olarak İlçe Belediyesi ve 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na ne gibi koruma ve güvenlik tedbirlerinin alınacağı, kurulun talep ettiği rölöve çalışmalarının hangi yöntemle ve çalışmaların ne zaman gerçekleştirileceği konusundaki soru önergesi ileteceklerini belirttiler.

Fotoğraf : https://arkeofili.com/

Kaynak: https://www.silivritarihder.com/post/silivri-de-bes-bin-yillik-kurgan-mezari

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…