AÇIK AÇIK RÜŞVET İSTİYORLAR

Silivri’de inşaatında yasal problem olan bir vatandaştan, bir meclis üyesi adına 100 bin TL rüşvet istendi. Vatandaş rüşvet yazışmalarının ekran görüntülerini ifşa etti.

Silivri’de yakınlarına ait bina inşaatında imar problemi olan bir vatandaştan, Whatsapp üzerinden açık açık rüşvet istendi. Silivri AKP İlçe Teşkilatı’na üye olan ve kendisi de inşaat işleriyle uğraşan B.Y., vatandaşın işine aracı oldu ve bir Belediye Meclis Üyesi’nin söz konusu problemi çözeceği vaadiyle 100 bin TL rüşvet istedi. B.Y., yazışmalarda söz konusu rüşveti ismini açıklamadığı bir Belediye Meclis Üyesi’nin adına istiyor ve karşılığında sorunu çözme garantisi veriyor.

rüşvet 1

Kendisinden rüşvet istenen vatandaş E.Ö.’nün ifşa ettiği yazışmalara göre, B.Y. isimli AKP üyesi, ismini vermediği bir Belediye Meclis Üyesi’nin bu sorunu çözeceğini, karşılığında ise 100 bin TL istediğini söylüyor. B.Y., söz konusu rüşvetin verilerek sorunun çözülmemesi halinde ise inşaata önce 28 bin TL, sonra 89 bin TL ceza kesileceğini ve imara uygun olmayan çatının yıkılarak, yıkım masraflarının da vatandaştan alınacağı tehdidinde bulunuyor.

rüşvet 2

B.Y., vatandaşın paranın kime verileceğini sorması üzerine ise Meclis Üyesi’nin ismini vermek istemediğini, parayı da mutlaka kendisi aracılığıyla kabul edeceğini, söz konusu çatı için “yıkılmama garantisi” verdiğini söylüyor.

Rüşvet yazışmalarını Silivri’nin Sesi’ne ifşa eden vatandaş E.Ö., “Ayıp ya, rüşvet nedir? Yapı iznim, tadilat iznim yoksa gel cezanı yaz, Belediye halletsin. Ama ne olursa olsun ben onlardan değilim.” dedi.

Güncelleme (10.08.2022): Rüşvet pazarlığı yapan B.Y.’nin 2021 yılında AKP İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu tarafından istifasının alındığı öğrenildi. AKP içinden kaynaklar, söz konusu şahsın partileriyle ilgisinin olmadığını belirtti.

Güncelleme (11.08.2022): Haberin sitemizde yayınlandığı günün gecesi, Oğuz Ezmeci isimli bir şahıs, Silivri’nin Sesi Genel Yayın Yönetmeni Kaan Göktaş’ı telefonla arayarak tehdit ve hakaretlerde bulundu, aynı gece Göktaş’ın Silivri’deki evinin kapısına gelen beyzbol sopalı iki şahıs tehdit ve küfürler ederek terör yarattı. Emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu, güvenlik kamerası kayıtlarından söz konusu iki saldırgandan birinin de Oğuz Ezmeci olduğu anlaşıldı.

Güncelleme (17.08.2022): Oğuz Ezmeci, bir açıklama göndererek hem rüşvet skandalındaki tüm suçu üstlendi, hem de Göktaş ve ailesinden özür diledi:

“‘Açık açık rüşvet istiyorlar’ başlıklı haberde geçen olayın aslı şöyledir: E.Ö. isimli şahıs tarafından yıllar önce dolandırıldım, Bülent Yılmaz’dan E.Ö.’nın sorunlu bir çatı işi olduğunu öğrendim. E.Ö.’dan paramı kurtarmak için Bülent Yılmaz’ın telefonundan o mesajları ben attım. Mesajlarda bir siyasi parti ve meclis üyesi’nin adını ben kullandım, adı geçenlerle gerçekte hiçbir bağlantım yoktur, adı geçenlerin de olaydan haberi yoktur. Bu haber vesilesiyle bir anlık sinirle bana yakışmayacak davranışlarda bulundum, bu sebeple tehdit ve hakaret ettiğim, darp etmeye çalıştığım Gazeteci Kaan Göktaş ve ailesinden özür diliyorum. Kamuoyunun bilgisine sunarım. Oğuz Ezmeci”

Şu an gelinen noktada (her ne kadar yayınladığım yazışmalarda aksi söylense de) konu kişisel bir hesaplaşma olarak gözüküyor. Haber kaynağı E.Ö. ise borç ve alacak verecek konusunu yalanlıyor. Sorumlu gazetecilik adına iki tarafın iddia ve beyanlarını yayınlıyor, son sözü okurlara ve yargıya bırakıyoruz.

Total
0
Share