Silivri Belediyesi tarafından işletilen halk plajında kimi vatandaşlara fiş verilmeden açıktan para toplandığı ortaya çıktı.

Silivri Belediyesi tarafından sezon başında Halk Plajı’na dönüştürülen Kumluk Mevkisi’ndeki plajın işletmesi de Belediye tarafından yapılmaya başlanmıştı. Plajdan yararlanmak isteyen vatandaşlardan şezlong başı 20 TL ücret alınıyor. Bu ücretlerin resmi olarak fiş karşılığı Belediye kasasına girmesi gerekirken, bir kısım vatandaştan fiş olmadan açıktan para toplandığını Silivri’nin Sesi belgeledi!

Görselde görünen ve Silivri Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesis İşletmesi’ne ait olan fiş dökümü incelendiğinde (X Raporu yazan kısımdan sonrası) 22 Temmuz 2022 günü toplam 52 ayrı şezlong fişi kesilmiş ve 1510 TL para tahsil edilmiş. Tek şezlong bedeli 20 TL olduğuna göre (1510/20=75.5) resmiyette 75 adet şezlong kiralanmış gözüküyor. Silivri Belediyesi Halk Plajı’nda 75 şemsiye, her şemsiye altında ikişer adet olmak üzere de 150 adet şezlong var. Yani fişe göre, 22 Temmuz Cuma günü Silivri Belediye Plajı yarı kapasite ile hizmet vermiş ve her iki şezlongtan biri boşmuş.

Oysa hem Silivrililer, hem bölgedeki işletmecilerin çok iyi bildiği üzere cuma, cumartesi ve pazar günleri Silivri Kumluk Mevkisi’ndeki plajlarda iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık vardır ve şezlong fiyatı daha pahalı olan özel işletmeler bile tam kapasite hizmet verir.

Bu durumda koca bir gün boyunca 20 TL gibi emsallerine göre çok düşük bir fiyatla hizmet veren Silivri Belediyesi’ne ait plajın yarı yarıya boş olması imkansız.

Bunun tek açıklaması, bazı vatandaşlara fiş kesilip şezlong ücreti resmi olarak kasaya konulurken, bazı vatandaşlara ise fiş verilmeden açıktan para alındığıdır. Esas soru ise; bu açıktan alınan paralar kimin cebine gidiyor?

GAZETECİ KADİR KOÇ’UN İDDİASI: “BELEDİYE PERSONELİ FİŞ VERMEDİ ‘DEFTERE YAZIYORUZ’ DEDİ.”

Haberimiz hazırlık aşamasındayken Silivri Hüryol Haber’in sahibi Gazeteci Kadir Koç tarafından şahsi sosyal medya hesabından bir paylaşım yapıldı. Gazeteci Kadir Koç, 24 Temmuz 2022 Pazar günü Silivri Belediyesi Halk Plajı’na gittiğini, kendisinden ücret tahsil eden görevliye fiş-fatura sorduğunu ve “İsterseniz veriyoruz” cevabını aldığını iddia etti.

KAYITDIŞI TAHSİLATIN EL YAZILI BELGESİ

Silivri’nin Sesi’nin ele geçirdiği görselde Silivri Belediyesi’ne ait fiş dökümünün yanında elle yazılmış başka bir not kağıdı daha var. (Silivri Belediyesi yetkilileri isterlerse bu el yazısının kime ait olduğunu tespit edebilirler.) Not kağıdında “Şezlong: 1670” yazıyor, yani 1670 TL’lik (83 adet) şezlong bedeli fiş kesilmeden açıktan toplanmış. Yine Belediye’nin resmi fiş dökümünde o günün cirosu (yiyecek ve içecek satışları dahil) 2417 TL gözükürken, el yazılı kağıttaki açıktan tahsil edilen toplam ciro ise 2678 TL. Yani bir günde neredeyse resmi tahsilat kadar bir de açıktan, kayıtsız, fişsiz faturasız tahsilat yapılmış.

GÜNCELLEME: YENİ FİŞ GELDİ

Haberi yayına aldığımız sırada elimize söz konusu plaj işletmesine ait yeni bir fiş görseli daha geldi. Bu defa resmi yazarkasa raporuna göre 23 Temmuz 2022 Cumartesi günü (yani Silivri Kumsalı’nın en kalabalık olduğu günlerden birinde) toplam 96 adet şezlong kiralanmasına yönelik 76 defa fiş kesilmiş ve resmiyette 1930 TL şezlong parası toplanmış. (Yani fişlere göre Cumartesi günü bile Silivri Belediyesi’nin Halk Plajı tam kapasite dolmamış. 150 şezlongtan sadece 96 tanesi doluymuş…) Oysa yine el yazısıyla tutulan nota göre o günün kayıtdışı hasılatı 4130 TL. Haftasonu, resmi fiş kesilen bedelin neredeyse iki katı da açıktan tahsilat yapılmış. Bunun 2130 TL’si yani 110 şezlong bedeli fişsiz faturasız cebe indirilmiş. Aynı şekilde 985 TL’lik yiyecek, 992 TL’lik de içecek kayıt dışı olarak açıktan satılmış.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…