CHP Milletvekili Gülcan Kış, 2014 yılında uygulanmaya başlanan yeni Büyükşehir Belediyeleri modeli nedeniyle köy yerleşim alanlarının ranta açıldığını, uygulamanın tarım ve hayvancılığa darbe vurduğunu söyledi.

Köyden mahalleye dönüştürülen yerlerde en büyük sıkıntının tarımsal sulama alanında yaşandığına değinen Kış, “AKP iktidarının yaratmış olduğu bu mağduriyeti Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz gidermeye çalışmaktadır” dedi. Köy statüsünden çıkarılıp mahalle statüsüne alınan yerleşim birimlerinin sorunlarının araştırılması için verilen meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

2012 yılında çıkarılan Büyükşehir Yasası’yla Türkiye genelinde binlerce köyün tüzel kişiliği kaldırılmış, mahalle statüsüne alınan bu yerleşim birimleri 2014 seçimlerinin ardından belediyelere bağlanmıştı.

Yasanın köylerde yarattığı sıkıntıların tespit edilmesi ve çözüm yollarının araştırılması için İyi Parti grubunca meclis araştırma önergesi verildi.

CHP GRUBU ADINA GÜLCAN KIŞ SÖZ ALDI

Önerge üzerine CHP grubu adına söz alan chp Milletvekili Gülcan Kış, “2012 yılında siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın tüm eleştirilerine rağmen AKP Hükûmeti tarafından çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’yla yaşanan mağduriyetler ve sıkıntılar devam etmektedir. Yeterince tartışılmadan, ilgili meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan ve incelenmeden yasalaştırılan bu düzenleme sonrası köylerin tüzel kişiliğini kaybetmesiyle yüz binlerce vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

“KÖYLERİN GELİR KAYNAĞI KALMADI”

AKP iktidarının, 21 yıldır izlediği politikalarla ortak akıldan ve diyalogdan uzak bir şekilde yerel yönetim yasalarını yapboz tahtasına çevirdiğini kaydeden Gülcan Kış, “Her şeyden önce, bu değişiklik bölgelerde tarımsal üretime de ciddi zararlar vermiştir. Daha önce bütçe imkânları bulunan, varlıklara sahip olan köyler, mahalle statüsü gereğince, bu imkânlardan yoksun kalmışlardır. Dolayısıyla gelir kaynakları tamamen ortadan kalkmıştır. 442 sayılı Köy Kanunu’nun ortadan kalkmasıyla köylerde katılımcılık anlayışı yok denecek seviyelere düşmüştür. Geçmiş dönemlerdeki köylülerin özellikle altyapıyla ilgili imece uygulamaları, köy desteği hemen hemen kalkmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK SORUN SULAMADA YAŞANIYOR”

Gülcan Kış, “6360 sayılı Kanun’la sulamayla ilgili konuların devredildiği kurum ve kuruluşların açıkça belirlenmemesi nedeniyle uygulamada ciddi sorunlarla da karşılaşılmıştır. Dolayısıyla sulamaya yönelik projelerde ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Gülcan Kış, “AKP iktidarının yaratmış olduğu bu mağduriyeti yine Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz gidermeye çalışmaktadır.” dedi.

AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Büyükşehir Yasasında köylerle ilgili düzenleme yapılması gereğine işaret eden Gülcan Kış, “Bugüne kadar uygulanan yeni büyükşehir modeli uygulamasının sonuçları değerlendirildiğinde, köy yerleşim alanları ranta dönüştürülmüştür, köylünün mülkiyetine sahip çıkılamazken tarım, hayvancılık ve üretime de darbe vurulmuştur. Bu bağlamda, yaşanan tüm bu mağduriyetlerin giderilmesi için verilen Meclis araştırması önergesini desteklediğimizi belirtiyorum” ifadelerini kullandı.

Köy statüsünden çıkarılıp mahalle statüsüne alınan yerleşim birimlerinin sorunlarının araştırılması için meclis araştırma komisyonu kurulması teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Kaynak: https://www.gazetekritik.com/gundem/chp-milletvekili-gulcan-kis-buyuksehir-yasasi-ile-magdur-h172354.html

Şunlar da hoşunuza gidebilir

CHP YÖNETİCİSİ AKP’YE (Mİ?) ÇALIŞTI

Ortaköy Mahallesi muhtarlık seçimlerinde Silivri CHP İlçe Yöneticisi Ebru Akgün Pekel’in AKP’li…

SELİMPAŞA’DA OTOPARK KAVGASI: 1 ÖLÜ

Selimpaşa’da iki vatandaş arasında çıkan otopark kavgası ölümle sonuçlandı. Mahallenin sevilen isimlerinden…

15 YAŞINDAKİ KIZI KAÇIRAN SERVİS ŞOFÖRÜ YAKALANDI

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Silivri’de yaşayan 15 yaşındaki kızı Yasemin…

ÖZCAN IŞIKLAR’DAN İLK RÖPORTAJ

Özcan Işıklar Milletvekili adaylığı ile ilgili ilk röportajı Silivri’nin Sesi TV’ye verdi. …

ALİ KORSAN SİLİVRİ ORMANLARININ SORUNLARINI ANLATTI

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında Sarıyer’de…

GÖRÜNTÜ VAR, ALTYAPI YOK

Silivri Sahili’ndeki Köy Pazarı uzun bir süreden bu yana açık olmasına rağmen…

SAHTE GAZETECİ ÖĞRETMEN ÇIKTI

Kendisini Silivri Haber Ajansı’nın sahibi olarak tanıtan kişinin öğretmen olduğu ortaya çıktı.…

İYİ PARTİ’DEN SKANDAL BEĞENİ

İYİ Parti Silivri İlçe Teşkilatı’na ait, İlçe Başkanı Gökhan Ceylan’ın imzasını taşıyan…

MHP’DE ART ARDA İSTİFALAR

MHP Değirmenköy Mahalle Temsilcisi Murat Çılgın “İlçe Başkanı’nın tutarsızlığını” sebep gösterip istifa…