Dijital itibar yönetimi son yıllarda sıklıkla dile getiriliyor, kişi ve kurumların özellikle aldığı hizmetlerden biri sayılıyor. İnternet, her şeyin kayıtlı kaldığı sınırsız bir arşiv niteliği taşıyor. Gazeteler, bloglar, sosyal medya postları, bilgi siteleri ve benzeri yayınlar yapan tüm mecralar online itibar yönetimi kapsamında ele alınıyor. İnternette yayınlanmış bir içeriği sildirmek, kaldırtmak kişilerin doğrudan yapabileceği bir şey değil. Üstelik sildirmek tek başına yeterli gelmez. Online itibar yönetimi sayısız kaynaklarla mücadele ettiği için çok kapsamlı ve zahmetli bir süreci yansıtıyor. 

Online – dijital itibar yönetimi; markanız, kurumunuz ya da isminizle ilgili yanlış algıyı ortadan kaldırmak, doğru algı yönetimi yapmak anlamına geliyor. Markaların ve şahısların dijitalde yaşadığı en büyük problemlerden biri, olumsuz haber kirliliğinin imajı kötü etkilemesidir. Dijital platformlarda yapılan olumsuz yorumlar, yanlış haberler, imajı olumsuz etkileyen makaleler itibar yönetimi kapsamında ortadan kaldırılıyor. Google içerik kaldırma yöntemiyle arama motorundaki kayıtlı tüm olumsuz düşünceler, içerikler kontrol edilir, marka ve isminize dair yeni bir imaj inşa edilir. 

Online itibarı sarsan etkenler nelerdir? İşte bu kapsamda itibarı zedeleyen ve düzeltilmesi gereken o etkenler;

  • Sosyal medya platformlarında yapılan yorumlar
  • İnternet gazetelerindeki haberler
  • İnceleme makaleleri
  • Forum sayfalarındaki yorum ve analizler
  • Kullanıcı yorumları, puanlamaları 
  • Blog yayınları, blog incelemeleri
  • İftira içerikli metinler, karalama haberler paylaşan platformlar 
  • Ve markanın / şahıs isminin geçtiği tüm dijital yayınlar, paylaşımlar. 

Online itibar yönetimi, iftira haber başta olmak üzere olumsuz yayın içeren tüm mecraları hedef alıyor. İnternet artık küçükten büyüğe herkesin erişiminde. İnsanlar kolayca yalan yanlış metinler yazıp karalama haber düzenleyebiliyor. İtibar yönetimi ya da diğer bir deyişle dijital PR çalışması, yanlış ve iftira haberlerin kaldırılmasını sağlarken aynı zamanda markayla ilgili doğru haberlerin yayılmasını, bilinirliği artırmasını, hizmetlerin duyurulmasını da sağlıyor. E-ticaret yapan, hedef kitlesi olan, ürün ve hizmet satan kişilerin bilhassa itibar yönetimi yapması ve kötü yorumların kaldırılmasına yönelik çalışma yapması önemlidir. Yanlış anlaşılmalardan doğan haberler, paylaşımlar dahi markalara ciddi zarar veriyor. İtibar yönetimi SEO yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen ve arama motorlarını hedef alan bir çalışmadır. Kötü içeriklerin kaldırılması, iyi içeriklerin ilk sayfada gösterilmesi sağlanıyor. 

Dijital İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

İtibar yönetimi yapılmaya önce analiz ile başlanır. Sosyal medya uzmanları, içerik uzmanları, SEO uzmanları arama motorlarında markaya – şahsa özel analizler gerçekleştirir. Bu analiz kötü itibara sebep olacak internetteki tüm metinleri, paylaşımları, görselleri içerir. Analiz sonucunda ortaya çıkan her şey dikkatle incelenir, takip edilir. Olumsuz haberlerin değindiği her detay için SEO uzmanları ve içerik yazarları yeni, olumlu içerikler, haberler üretir. Bu haberler önce ulusal haber sitelerinde, sonra Google News kaydı bulunan sitelerde, popüler sözlüklerde, forum sitelerinde, biyografi sitelerinde, bloglarda, sosyal medya sayfalarında yayınlanır. Tüm bunlar SEO uyumlu yapıldığı için kısa sürede Google’da birinci sayfada çıkmaya başlar. Google sonuç kaldırma işlemi öncesinde yapılan bu çalışmalar, itibar yönetiminin bütününü oluşturur, etkili sonuç verir. 

Online PR çalışması ya da itibar yönetiminin adımları kısaca şöyledir; 

SEO analizi ve anahtar kelime çalışması

Google ve diğer arama motorları SEO çalışması ile içerikleri ilk sayfaya taşır. Dijital PR çalışması yapılırken SEO analizine çok önem verilir. Önce söz konusu marka, kurum ya da şahıs ismiyle ilgili Google’da arama yapılır, çıkan haberler incelenir, anahtar kelimesi çıkartılır. 

Olumlu içerik üretimi

Anahtar kelime analizi SEO çalışmasının en somut sonucudur. Çıkartılan kelimeler odağında hemen içerik planı yapılır. İnternetteki olumsuz yorumlar ve haberlere karşı tamamen özgün, yeni ve olumlu içerikler hazırlanır. Bu içerikler dikkatle hazırlanır, imaj çalışmasını zedeleyecek her türlü kelimeden/cümleden kaçınılır. 

Seri içerik yayını

En önemli aşamalardan bir diğeri içeriklerin yayınlanmasıdır. Google News kayıtlı haber siteleri, sözlükler, geniş kitlelere hitap eden forumlar – siteler, internet gazeteleri başta olmak üzere birçok platformda içerikler kademeli olarak yayınlanır. Bu yayınlar SEO uyumlu içerikler sayesinde hızlıca Google tarafından algılanır ve ilk sayfada çıkmaya başlar. 

Düzenli bilgi paylaşımı

Online PR ve itibar yönetimi için ek destek sağlayan son aşama ise düzenli bilgi akışıdır. Marka ya da kişilerle ilgili doğru ve faydalı bilgiler içeren her türlü içerik özenle hazırlanır, düzenli olarak yayınlanır. Bu çalışma itibar yönetimi kapsamında yapılan diğer çalışmaları destekler. Google haber kaldırma işlemiyle birlikte olumlu haber yayınlamak da önemli ve gereklidir. 

Neden Online İtibar Yönetimi Yapılmalıdır?

Akıllı telefonların yaygınlaşması kullanıcı sayısının her geçen gün artmasına sebep oluyor. Bu durumun avantajları olduğu muhakkak ancak dezavantajları da çok. Kullanıcılar her konuda her dakika dilediği paylaşımı yapabiliyor, dilediği konu hakkında görüş ya da yorum kaydedebiliyor. Akıllı telefon ve internet teknolojisinin birleşimi kullanıcıların düşüncelerini özgürce paylaşmasını sağlasa da aslında kişisel alanları da ihlal etmelerine zemin hazırlıyor. Kullanıcılar bir şahsa ya da markaya zarar verir miyim endişesi gütmeden bazense bilinçli olarak iftira atmak, zedeleyici haber yapmak üzere hareket ediyor. Google içerik sildirme amacı da çoğunlukla bu davranış sonucunda ortaya çıkıyor. Markalar, firmalar, şahıslar, herkesin kolayca ulaşabildiği olumsuz yorumların kötü etkilerinden kaçınmak için Google haber sildirme hizmetlerinden yararlanıyor. 

O halde bu kapsamda neden online itibar yönetimi yapılmalıdır sorusunun yanıtları şöyledir; 

Güven duygusu inşa etmek

Müşteriler güven duyduğu marka ya da firmalardan hizmet alır. Hiç kimse güven vermeyen bir markayı tercih etmez. İnternetten olumsuz haber sildirmek, olumlu içerikler yayınlamak bu güven duygusunu inşa ettirir. 

Satın alma kararını olumlu etkilemek

Bir siteden ya da markadan alışveriş yapmadan önce Google’da marka / site ile ilgili araştırma yapmak kullanıcıların temel eğilimidir. Yalan haberler, iftira yorumlar ve benzeri olumsuz içerikler gören müşteri alışveriş yapmaktan vazgeçer. Satın alma kararını olumlu kılmak için online itibar çalışması yapılmalıdır. 

Yeni müşteriler kazanmak

Hedef kitle analizi sonrasında hedefe ulaşabilmek, müşteri portföyünü genişletebilmek için internette olumsuz tek bir cümle bile bulunmamalıdır. Aksine olumlu içerikler artırılmalıdır. PR çalışması her zaman markaların yeni kişilere ulaşmasında etkilidir. 

Hedef kitle ile doğru iletişim kurmak

Hedef kitle ile doğru iletişim kurmak için internetteki olumsuz yorumlar – haberler mutlaka kaldırılmalıdır. Kaliteli ürün ve hizmetler kötü yorumlardan olumsuz etkilenir, kişilere ulaşamaz. Hedef kitlenin dikkatini çekmek, iletişimi doğru seviyede tutmak için dijital PR çalışması şarttır. 

Online İtibar Yönetimi Ekibimizle Tanışın

Dijital itibar yönetimi ekibimiz, uzun yıllardır bu alanda hizmet veriyor; kişilere, markalara, firmalara internette iyi bir imaj oluşturuyorlar. Google sonuç sildirme, haber kaldırma, olumlu haberler yayınlama, SEO uyumlu içerik planlama gibi kapsamlı bir çalışma yürüten ekibimiz, arama motorlarında sizi üzen, çalışmalarınızı etkileyen, satışlarınızı azaltan her türlü içerikle mücadele ediyor. Sıfırdan, yepyeni bir imaj inşa etmek için hemen bizimle iletişime geçin. Ekibimiz, size özel gelişmiş içerik planlaması ile arama motorunda en doğru cümlelerle, yayınlarla ilk sayfaya yükselmenize yardımcı oluyor. Lütfen daha detaylı bilgi almak ya da hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin05467836929

Şunlar da hoşunuza gidebilir

CAN: “BİZ SİLİVRİ’Yİ SEVDİK, SİLİVRİ DE BİZİ.”

TANITICI İÇERİK Geçtiğimiz ay görücüye çıkarak daire satışlarına başlayan Atabek Konutları’nın arkasındaki…

MEKTEBİM KOLEJİ’NDE YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM

Silivri Mektebim Koleji Yabancı Dil eğitimi konusunda yaz başında girdiği yeni uygulamalardan…

ATABEK’TE DAİRELER 30 HAZİRAN’DA TESLİM

TANITICI HABER “Yeni Mahalle Yeni Sakinlerini Bekliyor” sloganıyla toplamda 336 daire, 6…

SİLİVRİ MEKTEBİM YENİ DÖNEM HAZIRLIKLARINA HIZLI BAŞLADI

Silivri Mektebim Koleji, kendilerini “Sadece Silivri’nin değil, İstanbul’un da en geniş eğitsel…

Silivri Eğitim Dünyasında Dev Ortaklık

Silivri Mektebim Koleji, Silivri yerelinde okulu daha geniş kitlelere açmak ve başarılarını…

SİLİVRİ FİNAL’DE ERKEN KAYIT FIRSATI

Silivri Final Okulları’nda erken kayıt indirimlerinden yararlanmak için son gün 30 Nisan.…

MEKTEBİM’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ YEMEĞİ

Batı Marmara Mektebim Okulları Geleneksel Öğretmenler Günü Yemeği Bünyesinde Beykent Mektebim Koleji,…

MEKTEBİM KOLEJİ VE ÜMİT KALKO ÖDÜLE DOYMUYOR

Adını Atatürk’ün kurduğu Millet Mekteplerinden alan Mektebim Koleji, “10. Yılın Eğitimde Başarı…

ÇİZGİ’DE ERKEN KAYIT DÖNEMİ

Silivri’de bulunan Çizgi Koleji, Çizgi Akademi, Çizgi Kids Anaokulu ve Çizgi Yazılım…