CHP İSTANBUL LİSTELERİNE PM DAMGASI

CHP’de İstanbul’un üç bölgesinin milletvekili listeleri geceden sabaha adeta sil baştan değişti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi kurmaylarıyla hazırladığı liste sabah toplanan Parti Meclisi toplantısında önemli değişikliklere uğradı. Kimi isimlerin seçim bölgesi ve sırası değişirken, kimi isimlerin ise tamamen üstü çizildi.

CHP’de aday adaylıklarıyla ilgili kulisler dün gece saatlerinden itibaren gündemi meşgul etmeye başlamıştı. Gece yarısına doğru bazı isim listeleri sızdırıldı. Kendisi de milletvekili aday adayı olan Gazeteci Mehmet Mert, kendisine ait olan haber sitesinde, ayrıca bazı aday adayları da sosyal medya üzerinden çeşitli aday listeleri paylaşmaya başladılar.

WhatsApp Image 2023 04 08 at 10.30.04 PM
339146517 578232117598104 5164318118137976558 n

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi kurmaylarıyla hazırlayıp MYK’ya sunduğu iddia edilen bu kulis listelerinde İstanbul 1. Bölge’de eski İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı 2. sırada, Gamze İlgezdi ise 2. sırada gözüküyordu, ancak PM’de bu iki isim yer değiştirildi ve Salıcı 1. sıraya kaydırıldı. Yine kulis listesinde Akif Hamzaçebi’nin ismi PM’de çizilirken, kulis listesinde 1. Bölge 9. sırada gözüken İlhan Kesici, PM listesinde 3. Bölge 4. sıraya kaydırıldı. Kulis listesinde İstanbul 1. Bölge’de 3, 5 ve 7. sıralar Deva, Gelecek ve Saadet Partisi kontenjanlarına ayrılırken, PM sonrası Saadet Partili Birol Aydın’a 5. sıra, DEVA Partili Elif Esen ve Hasan Karal’a 7 ve 8, DP’li Cemal Enginyurt’a 9 ve eski AKP İl Başkanı, Gelecek Partili Selim Temurcu’ya 10. sıra verildi. 

2. BÖLGE LİSTESİ BAŞTAN YAZILDI

Kulis listesinde İstanbul 2. Bölge 1. sırada Seyit Torun, 6. sırada Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, 8. sırada ise TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül yer alıyordu. PM sonrası en büyük değişiklik İstanbul 2. Bölge listesine yapıldı ve liste neredeyse baştan yazıldı. 1. sıraya Namık Tan getirilirken, Yunus Emre 3. sıradan 2. sıraya kaydırıldı, 9. sıradaki Gökhan Zeybek ise 3. sıraya yükseltildi. Mustafa Sarıgül ise Erzincan 1. sıraya kaydırıldı.

3. BÖLGEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Kulis listesinde İstanbul 3. Bölge ilk iki sırada Engin Altay ve Erdoğan Toprak’ın isimleri PM tarafından aynen onaylanırken, 3. sıradaki Zeynel Emre 5. sıraya düşürülerek onun yerine 2. Bölge’den Türkan Elçi getirildi. Kulis listesinde 5 ve 7. sıralara Saadet ve DEVA Partisi adayları konurken, PM’de 6. sıraya DEVA’dan Medeni Yılmaz, 7. sıraya Saadet Partisi’nden Bülent Kaya, 8. sıraya Gelecek Partili Doğan Demir getirildi. Öte yandan kulis listelerinde eski Silivri Belediye Başkanı ve Muharrem İnce’nin dünürü olan Özcan Işıklar seçilebilecek sıra olan 9. sıradan yazılırken, PM sonrası Işıklar’ın ismi çizildi ve Halk TV İdari Müdürü Doruk Bulut, seçilemeyecek bir sıraya, 12’ye yazıldı. 

Total
0
Share