Eski Silivri Belediye Başkanı Selami Değirmenci’nin “CHP Silivri’de seçimi asla kazanamaz” sözleri üzerine eski CHP Silivri Belediye Başkan Adayı ve eski Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Kandemir cevap verdi. Kandemir “Silivri’de CHP bölünmezse seçimi alır” diyerek, kendi aday olduğu seçimde Genç Parti’den aday olup AKP’ye seçim kazandıran Değirmenci’ye gönderme yaptı.

Eski Silivri Belediye Başkanı Selami Değirmenci, geçtiğimiz gün Hürhaber’den Sevginar Uygun’a verdiği röportajda CHP’nin Silivri’de adı geçen muhtemel Belediye Başkan aday adaylarını sert biçimde eleştirmiş ve “CHP’nin Silivri’de asla seçim kazanamayacağını” iddia etmişti. Değirmenci röportajda kendisinin CHP çatısı altında kazandığı seçimlerin de CHP’nin değil, kendi şahsi başarısı ve oyları olduğunu iddia etmişti.

Bu röportaja ilk cevap, eski CHP Silivri Belediye Başkan Adayı ve eski Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Kandemir’den geldi. Kandemir, “CHP Silivri’de bölünmezse, başka bir aday gidip başka partiden aday olup oyları bölmezse seçimi kazanır” diyerek Değirmenci’ye gönderme yaptı. Bilindiği gibi 2004 yerel seçimlerinde Kandemir CHP’den aday olurken, Selami Değirmenci Genç Parti’den aday çıkmış ve seçimi AKP kazanmıştı. Benzer senaryo 2019 seçimlerinde de CHP adayı Özcan Işıklar’a karşı yine DSP adayı Selami Değirmenci sayesinde MHP’nin zaferiyle sonuçlanmıştı.

Kandemir Selami Değirmenci’yi hedef aldığı paylaşımında şunlara yer verdi:

“Geçenlerde yazılı basında çıkan bir röportajda Silivri’de CHP’den 15 yıl Belediye Başkanlığı yapmış siyasetçi bir arkadaşımız(!) “CHP’nin 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerini alamayacağını” söylemiş!

Ben de 51 yıl Silivri’de siyasetin tam içinde bulunmuş biri olarak, tam aksini iddia ediyorum! “CHP Belediye Başkanlık seçimlerinde bölünmediği taktirde Silivri’de kolay kolay seçim kaybetmez.”

2009 seçimlerinde nasıl bölünmeyip 4800 fark atarak görevde olan başkana rağmen seçim aldıysa yine alır. Tabii ki bu günlerde seçimlere sekiz ay kala CHP’de adaylık için adı geçen dört veya beş kişiden biri, bu kim olursa olsun, CHP haricinde başka bir partiye gidip o partinin adayı olursa (2004 ve 2019’da CHP’li bir aday adayının GENÇ PARTİ ve DSP’ye gidip aday olduğu gibi) tabii ki o durumda CHP’nin Silivri’de başkanlığı kazanma şansı iyice azalır!

1963 yılında yapılan ilk çift dereceli (Başkan’ın direkt halkın oylarıyla seçildiği) seçimlerden bu yana, Silivri’de 12 defa Başkanlık seçimleri yapıldı. Ve dokuz kez CHP, Halkçı Parti, SHP Silivri’de Belediye Başkanlığı’nı kazandı.

1973 yılında AP’nin adayı rahmetli Şaban Demiray (Şaban Baba) %62.85 gibi rekor bir oyla CHP’nin adayı rahmetli Süleyman Özer’e ( Süleyman Amca) %105 fark atarak, merkez sağdan halkın seçtiği ilk Belediye Başkanı olmuştu.

2004 seçimlerınde AK Parti’nin (Hüseyin Turan) ve 2009 seçimlerinde MHP’nin (Volkan Yılmaz) AK Parti’nin büyük desteğine rağmen CHP’nin görevde olan Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a 3600 fark atarak seçimi kazanmıştır.

Değerli Hemşehrilerim;

1963 yılından bu güne yapılan 12 Belediye Başkanlık seçimlerinde 9 defa merkez sol, 3 defa da merkez sağın adayları Belediye Başkanlığı’nı kazanmışlardır.

Yazdıklarım Silivrinin 60 yıllık yerel seçim geçmişinin özetidir. Yine söylüyorum. Ve açık açık yazıyorum: Silivri’de CHP’nin aday adaylarından biri başka bir partiden aday olursa CHP ancak bu durumda seçim kaybedebilir. Yoksa 14 Mayıs 2023 genel seçim ilçe geneli sonuçları Silivri’deki siyasiletin malumu CHP %35, AK PARTİ %29, iki büyük parti arasında %6’lık ve 9000 oy gibi bir fark var. MHP’nin %8, İYİ PARTİ’nin Silivri’de son genel seçimde %14 oyu var.

Silivri’de hiç kimse kendini üyesi olduğu partiden üstün görmesin. Eğer öyle düşünen birileri varsa çıkar bağımsız başkan adayı olur ve kazanır. İşte o zaman ben o kişinin gider elini öperim. Gerisi laf-ı güzaf. Bu seçim sonuçlarını mahalle mahalle sandık bazında çok dikkatli bir şekilde irdelemeden Silivri’deki hiçbir siyasetçi bence şimdiden ahkam kesmesin.

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimde, Silivri’de seçmen olan 152 bin hemşehrimiz sandıkta kimi başkan seçer, o bu günlerde muamma, üç bilinmeyenli denklem.”

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

NEREDEN GELİYOR BU DEĞİRMENİN SUYU?

Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın’ın 3 yılda edindiği servet dudak…