Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, beklenen İstanbul depremiyle ilgili riskli olduğu tespit edilen 1,5 milyon yapıyı dönüştürme planlarıyla ilgili, “Haftaya çalışmalara başlıyoruz. İstanbul için özel bir birim kurarak baştan sona düşündüklerimizi en hızlı bir biçimde yapmamız gerekiyor. Ciddi yasalar ortaya koyarak, hızlı bir şekilde bizim İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Özhaseki, İstanbul’un deprem açısından dünyadaki en riskli 10 büyükşehirden biri olduğunu belirtti. 

Özhaseki, İstanbul’da 39 ilçede kentsel dönüşüm yapıldığını, 2012’de kentsel dönüşüm yasası çıktıktan sonra 800 bine yakın binanın yenilendiğini, bir taraftan devam eden çalışmaların olduğunu belirtti. 

Bakan, “İstanbul’da 5,8 milyon civarında bağımsız birim var. Bunun 1,5 milyonu riskli gözüküyor. Ama 600 bin konut ilk etapta çok daha riskli ve yıkılabilecek bir yapı olarak gözüküyor. Bir an önce 600 bin bağımsız birimi, akabinde de riskli gözüken 1,5 milyon yapıyı dönüştürmek gibi bir zorunluluğumuz var. Bunu üzerimizde büyük bir vazife olarak görüyoruz” dedi.

Özhaseki, Anadolu yakasında 150 bin konutluk, Avrupa yakasında 200 bin konutluk yeni rezerv alanlar tespit ettiklerini belirterek, “Bunları da çok hızlı bir şekilde devreye sokmak zorundayız. ‘Yarısı bizden’ kampanyasına da ciddi bir müracaat oldu; 1 milyon 20 bin bağımsız bölüm için müracaat var. Yüzde 100 bir araya gelip, anlaşanlardan başlamak üzere en riskli binaları bir an önce yıkıp, bir sıralama içinde burada işe başlayacağız. Bizim kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Deprem de siyaset üstü bir durum. Üzerinden siyaset yapılacak bir durum değil” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer ilçe belediye başkanlarıyla da bir araya gelip, konuştuklarını söyleyen Özhaseki, “Prensipte anlaştık. Haftaya çalışmalara başlıyoruz. İstanbul için özel bir birim kurarak, baştan sona düşündüklerimizi en hızlı bir biçimde yapmamız gerekiyor. Daha önceki kentsel dönüşüm yapılan yerlerde karşımıza çıkan ne kadar sorun varsa onların hepsini biliyoruz. Bunları aşacak şekilde tedbirler alıyoruz. Ciddi yasalar ortaya koyarak, hızlı bir şekilde bizim İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor” dedi. 

Deprem bölgesindeki yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Özhaseki, geçici barınma yerlerinde 1 milyon 903 bin kişinin yaşadığını söyleyerek, bu insanları bir an önce konutlarına kavuşturmak istediklerini dile getirdi.

Özhaseki, 179 bin binanın ihalesinin yapıldığını, yüzde 90’ının inşaatının başladığını belirterek, “Bunların büyük bir bölümünü bu senenin sonuna doğru teslim edeceğiz. Bu rakamın 319 bine çıkarılmasını istemiş Sayın Cumhurbaşkanı’mız. O konuda da arkadaşlarımız hızlı bir şekilde çalışıyor. 319 bin konutu yapımı başladıktan sonra 1 sene içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

CHP YÖNETİCİSİ AKP’YE (Mİ?) ÇALIŞTI

Ortaköy Mahallesi muhtarlık seçimlerinde Silivri CHP İlçe Yöneticisi Ebru Akgün Pekel’in AKP’li…

UĞUR VERGİLİ NEYİ ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR?

Silivri’de açılışını yaptıkları Aslınaz Konakları isimli sitenin açılışına Bülent Ersoy ve birçok…

15 YAŞINDAKİ KIZI KAÇIRAN SERVİS ŞOFÖRÜ YAKALANDI

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Silivri’de yaşayan 15 yaşındaki kızı Yasemin…

ÖZCAN IŞIKLAR’DAN İLK RÖPORTAJ

Özcan Işıklar Milletvekili adaylığı ile ilgili ilk röportajı Silivri’nin Sesi TV’ye verdi. …

GÖRÜNTÜ VAR, ALTYAPI YOK

Silivri Sahili’ndeki Köy Pazarı uzun bir süreden bu yana açık olmasına rağmen…

SAHTE GAZETECİ ÖĞRETMEN ÇIKTI

Kendisini Silivri Haber Ajansı’nın sahibi olarak tanıtan kişinin öğretmen olduğu ortaya çıktı.…

MHP’DE ART ARDA İSTİFALAR

MHP Değirmenköy Mahalle Temsilcisi Murat Çılgın “İlçe Başkanı’nın tutarsızlığını” sebep gösterip istifa…

ALİ KORSAN SİLİVRİ ORMANLARININ SORUNLARINI ANLATTI

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında Sarıyer’de…

İYİ PARTİ’DEN SKANDAL BEĞENİ

İYİ Parti Silivri İlçe Teşkilatı’na ait, İlçe Başkanı Gökhan Ceylan’ın imzasını taşıyan…