İSTANBUL’DA 1,5 MİLYON YAPININ DÖNÜŞÜMÜ BAŞLIYOR

5486113d ac90 47da 988f 4381236ebb96

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, beklenen İstanbul depremiyle ilgili riskli olduğu tespit edilen 1,5 milyon yapıyı dönüştürme planlarıyla ilgili, “Haftaya çalışmalara başlıyoruz. İstanbul için özel bir birim kurarak baştan sona düşündüklerimizi en hızlı bir biçimde yapmamız gerekiyor. Ciddi yasalar ortaya koyarak, hızlı bir şekilde bizim İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Özhaseki, İstanbul’un deprem açısından dünyadaki en riskli 10 büyükşehirden biri olduğunu belirtti. 

Özhaseki, İstanbul’da 39 ilçede kentsel dönüşüm yapıldığını, 2012’de kentsel dönüşüm yasası çıktıktan sonra 800 bine yakın binanın yenilendiğini, bir taraftan devam eden çalışmaların olduğunu belirtti. 

Bakan, “İstanbul’da 5,8 milyon civarında bağımsız birim var. Bunun 1,5 milyonu riskli gözüküyor. Ama 600 bin konut ilk etapta çok daha riskli ve yıkılabilecek bir yapı olarak gözüküyor. Bir an önce 600 bin bağımsız birimi, akabinde de riskli gözüken 1,5 milyon yapıyı dönüştürmek gibi bir zorunluluğumuz var. Bunu üzerimizde büyük bir vazife olarak görüyoruz” dedi.

Özhaseki, Anadolu yakasında 150 bin konutluk, Avrupa yakasında 200 bin konutluk yeni rezerv alanlar tespit ettiklerini belirterek, “Bunları da çok hızlı bir şekilde devreye sokmak zorundayız. ‘Yarısı bizden’ kampanyasına da ciddi bir müracaat oldu; 1 milyon 20 bin bağımsız bölüm için müracaat var. Yüzde 100 bir araya gelip, anlaşanlardan başlamak üzere en riskli binaları bir an önce yıkıp, bir sıralama içinde burada işe başlayacağız. Bizim kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Deprem de siyaset üstü bir durum. Üzerinden siyaset yapılacak bir durum değil” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer ilçe belediye başkanlarıyla da bir araya gelip, konuştuklarını söyleyen Özhaseki, “Prensipte anlaştık. Haftaya çalışmalara başlıyoruz. İstanbul için özel bir birim kurarak, baştan sona düşündüklerimizi en hızlı bir biçimde yapmamız gerekiyor. Daha önceki kentsel dönüşüm yapılan yerlerde karşımıza çıkan ne kadar sorun varsa onların hepsini biliyoruz. Bunları aşacak şekilde tedbirler alıyoruz. Ciddi yasalar ortaya koyarak, hızlı bir şekilde bizim İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor” dedi. 

Deprem bölgesindeki yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Özhaseki, geçici barınma yerlerinde 1 milyon 903 bin kişinin yaşadığını söyleyerek, bu insanları bir an önce konutlarına kavuşturmak istediklerini dile getirdi.

Özhaseki, 179 bin binanın ihalesinin yapıldığını, yüzde 90’ının inşaatının başladığını belirterek, “Bunların büyük bir bölümünü bu senenin sonuna doğru teslim edeceğiz. Bu rakamın 319 bine çıkarılmasını istemiş Sayın Cumhurbaşkanı’mız. O konuda da arkadaşlarımız hızlı bir şekilde çalışıyor. 319 bin konutu yapımı başladıktan sonra 1 sene içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.

Total
0
Share