İstanbul Silivri’de Kavaklı İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin karne günü, gökkuşağı renklerinde bir pano önünde toplu fotoğraf çektirmesi üzerine iktidar yandaşı medya söz konusu panonun “LGBT bayrağı” olduğunu iddia etmiş, gelen tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Sınıf Öğretmeni Ahter Nur hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Olayın ayrıntılarına Kaan Göktaş ulaştı. 

Kaan Göktaş’a konuşan isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, olayın arkasında 28 Mayıs seçimlerinde yaşanan bir tartışma olduğunu ve 33 yıllık öğretmen olan Ahter Nur’dan “siyasi intikam” alınmaya çalışıldığını iddia ediyor. Buna göre Öğretmen Ahter Nur, 28 Mayıs seçimlerinde Silivri’nin küçük bir mahallesi olan Kavaklı’daki okulunda sandık başkanı olarak görev yapıyordu. Mahalle halkından bir kişi, yaşlı akrabasıyla birlikte oy kullanma kabinine girmek istedi. Öğretmen Ahter Nur, yasaya aykırı olduğu için buna engel oldu ve vatandaş ile Öğretmen Nur arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışma büyüyünce partili sandık görevlileri ve mahallede bulunan partililer de tartışmaya karıştı ve olaya Jandarma müdahale etmek zorunda kaldı. 

Fotoğrafta görünen gökkuşağı renklerindeki panonun hikayesi ise daha önceki yıllara dayanıyor. İddiaya göre geçtiğimiz yıllarda başka bir etkinlik için gökkuşağı renklerinde bir pano kullanılmış ve gökkuşağının yere sarkan ucunda da bir sepet içinde çikolatalar varmış. Söz konusu okul bir köy okulu olduğu için masraf olmasın diye pano saklanmış ve bu tip toplu fotoğraflar çekimleri gibi etkinliklerde yeniden değerlendirilmiş.

İşte dün Öğretmen Ahter Nur’un öğrencileriyle önünde toplu karne fotoğrafı çekildiği pano da bu pano. İddiaya göre fotoğraf çekiminden sonra Ahter Nur’un seçim günü tartışma yaşadığı ve aynı zamanda okulun velilerinden olan şahsın eşi Ahter Nur’u arayarak “Eşim fotoğrafı gördü, çok kızdı, bu eşcinsel bayrağıymış” şeklinde bilgi veriyor. Öğretmen Nur ise konunun LGBT ile ilgili olmadığını anlatıyor. Olay okul idaresine de yansıyor ancak iç yüzü idarece de bilindiği için büyütülmüyor. Ancak birkaç saat sonra söz konusu fotoğraf medyaya servis ediliyor ve sosyal medyada iktidar yanlısı hesaplar başta olmak üzere yine iktidara yakın medya organlarında “Rezalet”, “LGBT bayrağı” şeklinde ifadeler ile haber yapılmaya ve sistematik bir linç organize edilmeye başlanıyor. Hemen akabinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı açıklaması yapılıyor. 

Ve işte, Kavaklı İlkokulu’nda “LGBT bayrağı” diye linç edilen Ahter Nur öğretmenin gökkuşağı, yağmur, bulut konseptli panosunun gerçek hali…

“Ahter Nur öğretmenimiz hiç haketmediği bir linç kampanyasının ortasında yalnız bırakılmamalıdır. Geçen yıl başka bir sınıfta bir veli tarafından kullanılan bulut, güneş ve gökkuşağı konsepti bu yıl velilerimiz ve okul idaremiz masraf yapmasın diye aynı veli tarafından yine kullanılmıştır. Ancak fotoğraf çekme sırasında bulutun düştüğünü farketmemenin sonucu bu kadar ağır olmalı mı? Haber metinlerinde öğretmenin fotoğrafları paylaştığı ve veli tepkileri üzerine kaldırdığı yazıyor. Öğretmen kesinlikle hiç bir ortamda bir fotoğraf paylaşmamıştır ve silmemiştir. Hiç bir veli şikayeti de olmamıştır. O sınıfta okuyan öğrencilerin tamamına sorduğunuzda, o renklere gökkuşağı diyecektir. Çünkü konsepte göre gökkuşağından süzülen başarılar, aşağıdaki sepette çikolataya dönüşüyor ve öğrenciler bu çikolataları alıyorlar. Yazık oldu. Çok yazık oldu. Öğretmeni telefonla, sosyal medyada tehdit edenler, hakaret edenler… O inandığınız kul hakkını nasıl ödeyeceksiniz? En büyük günahı işlediniz. Ahter Nur kimdir? Ahter Nur kolu kırıldığında bile çocuklar öğretmensiz kalmasın, idare zor durumda olmasın diye sadece 1 gün rapor almış bir öğretmendir. Tüm meslek hayatı boyunca gerekli 3-5 gün izin dışında çocuklarının her gün başında olmuş bir öğretmendir. Meslektaşları içinde çok sevilen, sorun yaratacak her türlü olaydan uzak duran, siyaset yapmayan, bu nedenle sendikalı bile olmayan bir öğretmendir. Kavaklı köyü tarihinde Fen Lisesi’ne , proje okuluna giden en çok öğrenci onun öğrencileridir. Başarılıdır, disiplinlidir. Çocukların başarısı için çok çalışır. Tenefüslerde öğretmenler odasına gitmez, çocuklara örnek olmak için sınıfta kitap okur. En çok kitap okuyan onun öğrencileridir. Yıllarını bu ülkeye, bu millete vermiş bir öğretmeni iki saat içinde harcamaya çalışanlar, bu gün geçer. İnşallah sizler de haklı olduğunuz bir konuda söz hakkı bile verilmeden aynı duruma düşersiniz. Yapılacak soruşturma her şeyi ortaya çıkaracaktır. O gün geldiğinde bakalım aynı hızla özür dileyerek, öğretmenin itibarını geri verebilecek misiniz?”

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

NEREDEN GELİYOR BU DEĞİRMENİN SUYU?

Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın’ın 3 yılda edindiği servet dudak…