MARMARA DEPREMİ İÇİN DÖRT SENARYO

Deprem uzmanı jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara’da olası bir depremin İstanbul’u nasıl etkileyeceğine ilişkin 4 ayrı senaryo paylaştı.

Marmara’da beklenen depremle ilgili Prof. Dr. Okan Tüysüz dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Marmara’da olması beklenen depremin, İstanbul’a etkisini 4 senaryo ile paylaşan Tüysüz, “Bu haritaları sizi korkutmak amacı ile hazırlamadım” dedi. “Olasılıkları bilmek hazırlığın ilk aşamasıdır, amacım bilgilendirmek” diyen Tüysüz, “Senaryolarda zaman faktörü yoktur, bugün yarın deprem olacak gibi algılanmasın. Bilinmezlikler ve farklı yorumlar çok fazladır” açıklamasını da not düştü.

1

“Senaryo-1: Sadece Adalar fayı kırılırsa 6.9 büyüklüğünde deprem beklenir (Şiddet değil). Tuzla ve Adalar’da zayıf zeminlerde yerel olarak IX şiddet değerlerine ulaşılır.”

2

“SENARYO 2- Tekirdağ çukurluğu ile Yeşilköy açıkları arasında Orta Marmara fayı fay kırılırsa deprem büyüklüğü 7.2 olur, Büyükçekmece’den Eminönü’ne kadar sahile yakın alanlarda şiddet IX a, çok zayıf zeminlerde X değerine ulaşabilir”

3

“SENARYO 3- Batı ve Orta Marmara Fayı birlikte kırılırsa (zayıf ancak olası bir senaryo) deprem büyüklüğü 7.5, olası şiddet Mimarsinan-Eminönü sahiline paralel olarak 10-15 km boyunca ve Anadolu yakasının zayıf zeminlerinde IX ve üzeri olabilir.”

4

“SENARYO 4-Tüm faylar (1912 depreminin Marmara içerisinde kırdığı yerler dahil) birlikteckırılırsa (zayıf, olasılık) deprem büyüklüğü 7.6 olur. Mimarsinan-Eminönü sahili boyunca 20 km, Anadolu yakasında 10 km lik bir şerit içinde zayıf zeminlerde şiddet IX ve üzeri olur.”

Total
0
Share