RIZA AKSU 300 MİLYON TL’LİK DOLANDIRICILIKTAN TUTUKLANDI

silivri chp belediye meclis uyesi riza aksu

FLAŞ! CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Rıza Aksu’nun gözaltına alındığı operasyonun detayları belli oldu.

Güncelleme: CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Rıza Aksu, 300 Milyon TL’lik dolandırıcılık ve çete üyesi olmak suçlarından tutuklandı.

İstanbul ve Tekirdağ’da düzenlenen tefecilik operasyonunda, verdikleri para karşılığında mağdurların taşınmazlarına el koydukları gerekçesiyle gözaltına alınan Rıza Aksu’nun da aralarında oldukları 5 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Vurgunun toplam bedeli 300 Milyon TL’yi aşıyor.

İstanbul Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü Ekonomik Suçlar Büro Amirliği ekiplerince, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak” ile “nitelikli dolandırıcılık” suçlarına ilişkin çalışma yapıldı. Mali Şube Polisi, Silivri Belediyesi CHP Meclis üyesi Rıza Aksu ve 8 şüphelinin, mali sıkıntıları olan müştekilere borç para verip karşılığında istedikleri teminatların tapuda devir işlemlerini yaptırarak satış gibi gösterdiklerini, müştekilerin hesaplarına gönderdikleri paraları tekrar geri getirmelerini sağladıkları, tehdit ve şantaj yöntemiyle borç para verdikleri mağdurların taşınmazlarına el koyduklarını tespit etti.

Emniyet ekiplerince yapılan çalışmalarda çete mensuplarının toplamda 300 milyon lira mağduriyet oluşturduğu belirlenirken, 9 şüpheliyi yönelik İstanbul ve Tekirdağ’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda Rıza Aksu da dahil 5 şüpheli yakalandı. Yürütülen soruşturma kapsamında, Rıza Aksu ile 4 şüphelinin adreslerindeki aramalarda ise 18 tapu senedi, 5 banka dekontu, 16 alım satım sözleşmesi ve 14 fatura ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 5 şüpheli, bugün Silivri Adliyesi’ne sevk edilirken, şüphelilere ve mağdurlara ait yeni detaylar ortaya çıktı. Rıza Aksu’nun kardeşi olan Tanju Aksu’nun da aralarında bulunduğu 4 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Dolandırıcılık ve tefecilik ile çete üyesi olmak suçundan tutuklanan CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Rıza Aksu ve çetesinin dolandırdığı insanlardan biri, ünlü doktor Haydar Dümen’in eşi Gülten Dümen. Aksu ve çetesi, paraya sıkışan Dümen’in Beyoğlu’ndaki 5 katlı apartmanına beş kuruş vermeden çökmüş ve tapuyu üstlerine geçirtmiş. Ayrıca Dümen’in kolundaki saati ve 10 bin Dolar parasını da gasp etmiş.

Total
0
Share