Silivri Belediyesi işçileri ücretlerin azlığından dolayı greve gitti. Belediye yetkililerinin grev kırıcılık denemeleri işe yaramadı. Başkan Yılmaz “değerlendireceğiz” dedi.

Silivri Belediyesi’ne bağlı olarak Belediye iştiraki Ezgi A.Ş. bünyesinde çalışan park be bahçeler, çevre temizlik, asfalt ve altyapı gibi birimlerin işçileri, ücretlerin azlığı nedeniyle defalarca yaptıkları maaş zammı taleplerinin karşılanmaması nedeniyle greve başladı.

İlçede grev nedeniyle iki gündür çöpler toplanmıyor. CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, İBB ve Silivri Belediye Meclis Üyesi Melih Yildiz, Silivri Belediye Meclis Üyeleri Elif Yılmazer Cabbar Doğan ile parti yöneticisi Uğur Çalış işcilere destek olmak için grev bölgesine geldiler.

İşçileri Ezgi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koçoğlu ve Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak görüşme yapmalarına rağmen ikna edemedi. Hasan Solak’ın işçilerle konuşurken tehditvari cümleler kullandığı iddia ediliyor.

Belediye Temizlik İşleri Formenlerinden MHP Gümüşyaka Mahalle Yöneticisi Serhat Topluer şantiyeden ayrılmak için otomobiline bindi, izin vermeyen işçilerin üzerine aracı sürdü. İşçilerle Topluer arasında arbede yaşandığı iddia ediliyor.

YILMAZ: “DURUMLARI DİKKATE ALINACAK”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz grev kararı sonrası yazılı bir açıklama yaparak “Ülkemizin son zamanlarda yaşanan pandemi, savaş, sel, yangın ve deprem gibi felaketlere bağlı olarak karşı karşıya kalınan ekonomik hayattaki sorunların neticesinde ortaya çıkan hayat pahalılığı, herkesi olduğu gibi çalışanlarımızı da etkilediği bir gerçektir. Ekonomik hayattaki bu gelişmelerin aynı zamanda kurumları/belediyeleri de etkilemesi kaçınılmazdır. Belediyeler, yaptıkları iş ve işlemleri meclislerinde belirledikleri bütçeler içinde yapmak zorundadırlar. Bütçelerin, piyasalardaki gelişmeler ve değişmeler neticesinde yetersiz kaldığı durumda ek bütçelerin yapılması da bir zorunluluktur. Bu bağlamda, Silivri Belediyesi ek bütçe yapma hazırlıklarını sürdürmekte ve bunu ilk meclisin gündemine getirmeyi planlamaktadır. Bu ek bütçe ile belediye gelir ve giderlerinde yeni bir düzenlemeye gidilirken, 2023/2024 yıllarında yürürlükte kalacak şekilde imzalanmış olan Toplu İş Sözleşmesi ile düzenlenmiş bulunan ikinci altı ücret zammının üzerine ilaveten %20 oranında iyileştirme yaptığımız çalışanlarımızın durumu da dikkate alınacaktır. Çalışma barışının sürekliliği ile birlikte çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını almaları bizim önceliğimiz olacaktır.” dedi.

CHP İLÇE BAŞKANI BERKER ESEN: “CHP İKTİDARINDA HAKLARINIZI SONUNA KADAR ALACAKSINIZ”

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen de konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Ülkemizin sırtındaki en büyük yük ve bir numaralı gündemi olan ekonomik kriz her geçen gün yurttaşlarımızın sıkıntılarını daha da arttırırken, dövizin ve enflasyonun yarattığı hayat pahalılığı en çok ekonomik krizi yaratmakla uzaktan yakından alakası olmayan işçilerimizin sırtına yük olmuştur. İstanbul’da 39 ilçenin belediye çalışanları arasından en düşük maaş ortalamasına sahip işçiler Silivri Belediyesi çalışanlarıdır. Her fırsatta belediye bütçesinin fazla verdiğiyle böbürlenenler işçi maaşına iyileştirmeleri çok görmüşlerdir. Silivri Belediyesi işçilerine bunu hak gören Silivri Belediyesi yönetimini; bu ülkenin güzel insanlarını kırk derde sokan ve ekonomik krizi mantık ve akıl dışı politikalarla körükleyen bu zalim ittifakın Silivri’deki temsilcileri oluşturmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Berker Esen olarak Silivri Belediyesi’nin grev kararı alan onurlu işçilerine sesleniyorum. Müsterih olun. Silivri Belediyesi’ni bu ekonomik krizi yaratan zalim ittifakın Silivri’deki temsilcilerinden arındıracağız. Silivri Belediyesi’ni emeği en yüce değer gören kalifiye bir yönetimle buluşturacağız. Sizler bu ilçe için gece gündüz bilmeden çalışanlarsınız, emek verenlersiniz. Emeğinizin karşılığını yerelde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sonuna kadar alacağınızı taahhüt ediyor, sizlere bu onurlu grevinizde dayanışma temennilerimi iletiyorum.” dedi.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

NEREDEN GELİYOR BU DEĞİRMENİN SUYU?

Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın’ın 3 yılda edindiği servet dudak…