Deprem konusunu yeni yazmıyorum. Neredeyse 15 yıldır bu konu benim gündemimde. Merak eden Hürhaber’in eski sayılarını açabilir.

Kahramanmaraş Depremi’nden sonra Silivri ve deprem gerçeğini konuştuğumuz bir dizi video röportaj yaptım. Kimisi felaket tellalığı yapmamak için “yapı stoğumuz sağlam” diye geçiştirdi, kimi korkup yayına bile çıkmadı, kimisi açık açık bizi bekleyen tehlikeyi konuştu. (O seriyi şu linkten izleyebilirsiniz.)

Geçtiğimiz gün Rumeli Üniversitesi’nin Silivri Kampüsü’ne gelen en medyatik deprembilimci Prof. Dr. Naci Görür, açık açık Silivri’de 8 şiddetinde bir deprem beklediklerini ve Silivri’nin yerlebir olacağını söyledi.

Silivri’de özellikle kıyı bandında, Erseven Sitesi’nden Atatürk Anıtı’na kadar olan hattaki tüm binalar, Eski Pazariçi ve onun bir arka sokağı, yani Sezenler’in ve Bulcan Pasajı’nın olduğu hat, ayrıca Eski Sanayi bölgesindeki eski yapılar şu an birer mezarlıktır. Bu binaların Silivri açıklarındaki Silivri Çukuru’nda meydana gelecek bir depreme dayanma ihtimali sıfırdır.

Yeni oluşacak Silivri Belediye Meclisi’nin eskisi gibi Lütfü’nün Kahve’de oturup sen ben bizim oğlan mantığıyla yapılmamasını, mimar, mühendis, şehir plancısı, hesap uzmanı, sağlıkçı gibi mesleklerden, kendini yetiştirmiş, Silivri’nin derdiyle dertlenen ve bu şehir için ileriye dönük planları, projeleri olan insanlardan meydana gelmesi gerektiğini de ısrarla söylüyorum.

Bu konuda öne çıkan isimler var. Bunlardan biri, CHP’de yıllarca ve halen ailece yöneticilik yapan Mimar Sibel Aydın Işıköndeş’tir. Bu hafta kendisini Tolga Emek ile yaptığımız canlı yayına davet edeceğim. Ve özellikle deprem konusunu soracağım. Silivri’de kentsel dönüşümün hem Silivriliyi mağdur etmeden, hem de canlarını mallarını koruyarak, üstelik mallarına değer katarak nasıl yapılması gerektiğini soracağım.

Mutlaka bu yayını izleyin. Ben kendi adıma Işıköndeş çiftine, şu ana kadar yaptıklarından ve bundan sonra yapacaklarından dolayı ellerinize sağlık diyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

UMUT TİLEV OLAYI

Cinsel taciz haberleri gazeteciler için en zorlu konuların başında gelir. Çünkü işin…

SİLİVRİ HALKINA İHBARIMDIR

Sevgili okurlarım; Bundan yıllar önce Silivri Çarşı Meydanı’nda iki kişi tarafından, yolda…

BORA BALCIOĞLU İLE BU İŞ OLMAZ.

Silivri Belediyesi tarihinin en vasat ana muhalefet grubuna tanıklık ediyoruz. Söz aldıkları…

YILMAZ KÖŞEYE SIKIŞTI

Dünkü Meclis’i hepimiz izledik. Açıkçası ben farklı bir görüntü bekliyordum. CHP acele…

KASETLİ YAZI

Öyle herkes bilmez, sadece konuya muttali olanlar… Efendim, benim gençlik zamanlarımda çekilmiş…

NEDEN DÖNDÜM?

2018’den beri evim ve iş yerim İstanbul – Ataköy’deydi. Kendime yeni bir…

BANA TEŞEKKÜR ETMESİ LAZIM

Dünyanın en zengin ve güçlü insanlarından Davison Rockefeller iyice yaşlanıp yatağa düştüğünde,…

VOLKAN YILMAZ MEMLEKETİNDEN ADAY OLACAK

Volkan Yılmaz’ın bir dönem daha Silivri’den aday gösterilmeyeceği ihtimali, son dönemde siyaset…

TÜRKİYE’YE TARIM BELEDİYECİLİĞİNİ ÖZCAN IŞIKLAR ÖĞRETTİ

Eski Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın milletvekili adayı olacağını ilk kez Silivri’nin…