MHP’li Silivri Belediyesi’nin organize ettiği Selimpaşa Bamya ve Kavun Festivali’nde “en iyi bamya yemeği yarışması” düzenlendi. Yarışmada ilk üçe giren yemeklerin Halep mutfağından olması, “yarışmayı Suriyeliler kazanmış” söylentisine neden oldu, ilçe halkı tepki gösterince belediye resmi Twitter hesabından yarışmada kazananların adlarını açıkladı.

Silivri’nin Selimpaşa Mahallesi’nde geleneksel 11. Topatan Kavunu ve Bamya Festivali düzenlendi. CHP’li Belediye döneminde başlayan ve MHP’li Belediye yönetimi tarafından geleneksel hale getirilen festivalde amaç, Silivri’nin yöresel tarım ürünlerinden olan topatan kavunu ve bamyayı tanıtmak ve yaşatmak. Bu yıl Selimpaşa Sanat Sokağı’nın da açılışının yapıldığı, Deniz Seki’nin sahne aldığı festival kapsamındaki etkinliklerden biri de “en iyi bamya yemeği yarışması” idi.

Yarışmaya katılan yarışmacılardan biri Suriye mutfağından “bamyalı pilav”, diğeri ise “Halep usulü bamyalı içli köfte” yaptı. Selimpaşa Mahallesi Muhtarı Hasip Önal’ın da içinde bulunduğu jüri, Selimpaşalı bir gencin yaptığı “bamya dolması” na birincilik ödülü verirken, bamyalı pilav ikinci, bamyalı içli köfte üçüncü oldu. Ancak bu sonuçlar yöre halkını kızdırdı. Yarışmacıların yazlıkçı olması nedeniyle tanımayan diğer yarışmacılar, yemeklerin ismiyle yarışmacıları bağdaştırdı ve “yarışmada Selimpaşalılar dururken Suriyeliler dereceye girmiş” söylentisi sosyal medyada hızla yayıldı. Bir yarışmacının da sonuçlara isyan eden paylaşımı ortalığı daha da karıştırdı.

Belediye: “Yarışmacılar Türk”

Söylentiler üzerine Silivri Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Açıklamada “en iyi bamya yemeği yarışmasında Alper Temiz birinci, Enise Töre ikinci, Meryem Özdemir üçüncü olmuştur” dendi. Serbestiyet’e açıklama yapan Silivri Belediyesi yetkilisi “yarışmacılar değil, dereceye giren yemekler farklı mutfaklara has, üçüncü olan yarışmacı Antepli ve “bamyalı içli köfte” yemeği da aynı zamanda Antep mutfağının da bir ürünü” dedi.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

NEREDEN GELİYOR BU DEĞİRMENİN SUYU?

Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın’ın 3 yılda edindiği servet dudak…