CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, gündeme dair bir basın toplantısı düzenleyerek Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın 2019 seçimleri öncesi vaatleri ile seçime 5 ay kala gelinen noktaları gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz hafta Silivri Belediye Meclisi’nde yaşanan söz kesme tartışması sonrası CHP Silivri Belediye Meclis Grubu, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ı protesto ederek meclis salonunu terk etmişti. Bir basın toplantısı düzenleyen CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, hem söz konusu olaydan bahsetti, hem de Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın 2019’daki vaatleri ile seçime 5 ay kala bu vaatlerin hangilerinin yerine getirilip getirilmediğini sorguladı. CHP Silivri ve İBB Belediye Meclis Üyesi Melih Yıldız, Silivri Belediye Meclis Üyeleri ve parti yöneticilerinin de katıldığı toplantıda Berker Esen’in konuşmalarının satır başları şu şekilde:

“YEREL SEÇİM STARTINI VERDİK.”

Biz 9 Eylül’de yani partimizin 100. kuruluş yıldönümünde şu mesajı verdik: Bugün itibariyle bizler, birlik ve beraberlik içerisinde önümüzdeki yerel seçimlerin startını vermiş bulunuyoruz. İktidarımızı perçinlemek ve tekrardan kazanmak için emek vereceğimizi sarfettik. Akabinde İBB Meclis Üyelerimiz, Belediye Meclis Üyelerimiz, parti yöneticilerimiz ile birlikte her gün mahallelerimizi ziyaret ettik. Eylül ayında Silivri’nin 30 mahallesinde mahalle toplantıları, halk buluşmaları gerçekleştirdik. Biz bu halk toplantılarını çok önemsiyoruz, çünkü mevcut Silivri Belediye yönetimi maalesef halk toplantıları yapmıyor. Halkı yönetim süreçlerine dahil etmiyor. Biz sadece seçim zamanı değil, seçim olmayan dönemlerde de halkımızla bir araya geliyoruz. Bu toplantılarda mahallelerden gelen talepleri değerlendirdik ve analizler yaptık. Kısa vadede İBB eliyle yapabileceklerimizi değerlendirdik ve hızlıca bu talepleri yerine getirmeye başladık. İlçe belediyesini ilgilendiren konuları meclis üyelerimiz aracılığıyla ilgili birimlere aktardık. Mahalle mahalle raporlarımızı da hazırlayarak, önümüzdeki günlerde her mahalle için önümüzdeki döneme yönelik vaat ve projelerimizi de açıklayacağız.

“VOLKAN YILMAZ’A RAHATSIZLIK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ.”

Silivri Belediyesi’nin 2023-2024 bütçe ve performans programı ile ilgili düşüncelerimizi Grup Başkan Vekilimiz Melih Yıldız o gün Meclis’te anlattı. Belediye Meclis Üyemiz Cabbar Doğan da son derece etkili bir konuşma yaptı. Bizler CHP Grubu olarak Belediye’yi denetlemekle görevliyiz. Ancak Silivri Belediye Başkanı kendisine yöneltilen eleştirileri kabul etmiyor, bu eleştiriler karşısında kontrolü elden kaybederek, anti demokratik uygulamalarla Meclis’i yönetmeye çalışıyor. Meclis üyelerimizin konuşmalarından rahatsızlık duyuyor. Meclis üyelerimiz düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli ve buna herkes saygı duymalı. Belediye Başkanı bu tavrıyla konulara hakim olmadığını da ortaya koyuyor. Sözlerini keserek, beğenmiyorsanız çıkabilirsiniz diyerek anti demokratik bir yönetim sergiliyor. Bu kimsenin haddi değildir. Bizler muhalefetiz ve denetlemekle sorumluyuz. Elbette eleştireceğiz. Bu eleştirileri iktidar olgunlukla karşılamak zorundadır. Karşılamazlarsa buna tavrımızı koyarız. Bu anti demokratik uygulamalar geçmişten beri devam ediyor, sadece bir defalık bir olay değil. Silivri Belediye başkanı kendisini eleştirmemizden rahatsızlık duyuyor. Gerçekleri yüzüne vurmamızdan rahatsızlık duyuyor. Ancak kusura bakmasın biz CHP İlçe Örgütü olarak kendisine rahatsızlık vermeye devam edeceğiz.

“PLANLI SİLİVRİ DERKEN KASTETTİĞİ KİŞİYE ÖZEL İMAR PLANLARI İSE AMAN PLANSIZ KALSIN.”

2019 yılında Kurfallı’ya tiyatro salonu yapacağım, hatta o tiyatro salonunda ilk oyunda ben de rol alacağım demişti. 4,5 yıl geçti, yapılmadı. Ama Belediye Başkanı, başarılı bir başkanmış gibi çok güzel bir tiyatro oynuyor. Seçimden önce 23 dev proje diye bir kitapçık dağıttı, ilk madde: Planlı Silivri. Şimdi biz Silivrili hemşerilerimiz adına sormak istiyoruz. Tarım arazilerine yapılan kaçak yapıları yıkıyorsunuz, çok güzel. Ama kimsenin kartvizitine bakmayacağım diyip tarım arazisine yapılan villalara göz yummak, planlı bir Silivri midir? Sizin planlı Silivri’den anladığınız Kavaklı’nın en değerli arazisini iktidarın imtiyazlı ailelerine verilirken ses çıkarmamak mıdır? Sizin planlı Silivri’den anladığınız şehrin göbeğindeki AVM’de basit bir tadilat adı altında ruhsatsız yapı alanları büyütmek, kaçak kat çıkmak mıdır? Planlı Silivri’den anladığınız, basit bir sundurma adı altında 3 bin metrekare kapalı alan inşa eden fabrikalara göz mü yummaktır? Planlı Silivri’den anladığınız 144 dönüm araziye kişiye özel parsel bazında plan yapılıp imar verilmesi midir? Silivri halkı parsel bazında özel plan yapılmasına ilk kez bu dönemde şahit olmuştur. Sizin Planlı Silivri’den anladığınız, Selimpaşa’da ağaçlandırılacak alan olarak ayrılmış yere toplu konut yapılmasına göz yummak mıdır? Bu örnekler uzar gider. Volkan Bey’in planlı Silivri’den kastettiği bunlarsa aman kalsın, lütfen kendisi Silivri’yi planlamasın. 2009-2019 arasında Silivri’de İBB’nin hazırladığı planların nazım imar planlarını biz yaptık. Biz bu planları yaparken dışarıya ihale etmedik, Belediye’nin kendi personeli ile yaptık. Peki Volkan Yılmaz neden planları dışarıdan bir firmaya yaptırıyor? Ve bu şirket kimin birinci derece yakını? Bunu da açıklamalarını istiyoruz.

“SİLİVRİ’NİN ARAZİLERİNİ SATTI.”

Belediyeler arsa satabilir, borçlanabilir, bu normal. Arsa satmak, borçlanmak ayıp değildir. Ancak Belediye Başkanımız eskiden bir konuşmasında Silivri Belediyesi 1 metrekare yer satmadı diyor. Evet, bir metrekare yer satmadı, binlerce metrekare yer sattı. Biz Silivri Belediyesi’nin gelir getirecek arsa satışlarına evet oyu verdik. Çünkü bu gelirler ile Belediye hizmet üretir. İtiraz ettiğimiz konular da oldu, mesela Değirmenköy’deki arazi. Değirmenköy’ün kalbi olarak adlandırılan bu arsanın Silivri Belediyesi’nin elinde kalmasının satıştan daha fazla yararı olacağını söyledik. Ancak tüm itirazlarımıza rağmen yangından mal kaçırır gibi satışa çıkarttı. Emlakçı mısınız, komisyoncu musunuz? Bu arsayı satacağımıza TL ile borçlanalım, çünkü arsalar değerleniyor ama TL değer kaybediyor. Satış konusunda hep geçmiş dönemi örnek veriyor ama bizim dönemimizde satılanları söyleyip satın alınanları söylememek olsa olsa siyasi tutarsızlıktır. Biz Çarşı Meydanı’nda en değerli yerlerden biri olan eski Postane’nin olduğu, Yoğurthane binalarının olduğu, 2600 metrekare yeri Silivri Belediyesi adına satın alıp kamuya kazandırdık. Ortaköy Meydanı’nda toplamda 7 işyerinin olduğu yeri belediyemize kazandırdık ve meydan haline getirdik. Şu anki Emniyet binasının olduğu yeri İçişleri Bakanlığı’na devrettik. Fatih Mahallesi’nde bulunan Mübadele Evi’nin olduğu alanı satın aldık. Kale Mahallesi Meydanı’nı satın aldık, meydan kazandırdık. Selimpaşa’ya meydan kazandırdık. Tapu Kadastro Binası’nı devletimize bedelsiz verdik. Bu örnekler çoğaltılabilir. Biz devlete verdiğimiz yerleri mahsuplaşmadan, bedelsiz verdik. Ancak şu anki yönetim devletle mahsuplaşıyor, yani karşılığında yer alıyor ya da borca sayılıyor. Bize bu yapılmadı, biz devletimize arazileri bedelsiz, karşılıksız verdik. Biz bunları yaparken 8 tane belediyeyi tek ilçe, tek belediye haline getirdik. Tüm bu belediyeleri borçlarıyla teslim aldık. 13 tane köy mahalle oldu, bu köy tüzel kişiliklerinin arsalarını satın aldık, 5 yıl köylerimizden vergi almadık ama hizmet verdik. 10 yılda 9 seçim geçirdik.

“35 KREŞ SÖZÜ VERDİ, 1 KREŞ YAPTI.”

Volkan Yılmaz 2019’da dedi ki yat limanınız yoksa marka kent olamazsınız. Biliyorsunuz kayıkçı kavgasına tutuşup iki farklı yat limanı müjdesi verdiler, AKP ayrı, Volkan Yılmaz ayrı vaat verdi, şimdi benim öyle bir vaadim yoktu diyor.

Her mecliste İBB’nin kreşleri konusunu gündeme getiriyor. 2019’da kendisi her mahalleye ücretsiz kreş sözü verdi. Seçim zamanı bol keseden attı. İBB İstanbul genelinde 150 mahalleye 150 kreş sözü verdi, Silivri’ye 4 kreş sözü verdi, üç tanesi faaliyette, birinin inşaatı devam ediyor. Kendisinin 35 mahalleye kreş sözü var, bir tane yaptı, o da hayırseverlerin bağışları ile. Önümüzde 5 ay var, kalan 34 kreş nerede?

“HER MAHALLEYE MAHALLE KONAKLARI NEREDE? YENİSİNİ YAPMADI, VAR OLANI DA YIKTI.”

Bir diğer vaadi mahalle konakları idi. Her mahalleye mahalle konakları yapacağız dedi. Geldiğimiz noktada henüz bir mahalle konağı yok. Yenileri yapılmadığı gibi, mevcut düğün salonları da yıkıldı, örneğin Kavaklı’daki düğün salonunu yıktı, Kavaklı halkı mağdur.

Bizim CHP İlçe Örgütü olarak Volkan Yılmaz’a tavsiyemiz son 5 ayında kendisiyle bu kadar çelişmemesi olacaktır.

“GENÇLİK MERKEZİ VE OTOPARK SÖZLERİ TUTULMADI.”

Mahallelere gençlik merkezi yapacağız dedi, yani Silivri’ye yaptı, bir de mahallelere yapacağız dedi. Gelinen noktada 4 kez ihaleye çıkıldı, ihaleye giren bulunamadı, temel bile atılmadı. Belediye Başkanı olarak geçireceğiniz son 5 ayınızda bu gençlik merkezinin en azından kaba inşaatını yaptığınızı görecek miyiz, yoksa bunu yapmak bize mi nasip olacak?

Otopark konusunda 2019’da mangalda kül bırakmamıştı. Silivri’ye 3 yıl içerisinde 5 tane kapalı otopark yapacağız, tam otomatik katlı otoparklar yapacağız dedi. Sahile 1500 araçlık otopark yapacağız dedi. 3 yılda 5 otopark sözü verildi, gelinen noktada henüz 1 tanesi bitmedi, seçime kadar biter diye tahmin ediyoruz.

“STADI YIKTI, İYİ Kİ İBB VAR.”

Silivrispor ve Silivri Stadı konusunda 2019’da 10 bin kişilik şehir stadı ve yanına kamp tesisleri vaat etti. İyi ki İBB var ki, Silivri’ye bir stat kazandırılmış oldu. Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyoruz.

New Center konusunda 2019’da dedi ki, ben o binayı yıkacağım, hiçbir hak sahibini de mağdur etmeyeceğim. Görev süresi geldi geçiyor, hala ortada bir şey yok.

Bütçemiz arttı ancak hepimiz biliyoruz ki bu büyüme enflasyon nedeniyle gerçekleşen bir büyüme. Biz istiyoruz ki Silivri Belediyesi’nin bütçesi kendi imkanlarını yaratarak büyüsün. Bütçeler enflasyonla değil, ilçelerin kendi yarattığı rantlarla büyür.

Vakkas Cafe’ye, Kale Park’a Emekliler Lokali diyor, bu halkı kandırmaktır. CHP’li Maltepe Belediyesi’nin tesislerinde de çay 1 liraya satılıyor.

“ARPA SAMAN DAĞITMAKLA ÖVÜNÜYOR AMA MİSAFİR GELİNCE LAVANTA HEDİYE EDİYOR.”

Biz kendi dönemimimizde geleneksel tarımı destekledik, çiftçimize can suyu olduk. Çünkü çiftçi can çekişiyor, zarar ediyor. Fakat biz çiftçimize farklı bir pencereden de yaklaştık, geleneksel tarımın yanı sıra katmadeğeri yüksek ürünleri de çiftçimizle tanıştırdık. Bugün Silivri’de lavanta akla gelen önemli bir tarım ürünü haline geldi. Geleneksel tarımı da destekleyeceğiz ama katmedeğeri olan ürünleri de üretmeye devam edeceğiz. Arpayla samanla övünüyor ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyarete geldiğinde lavanta hediye ediyor.

“İBB’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.”

Büyükşehir Belediyemizin hizmetleriyle gurur duyuyoruz, övünüyoruz. İBB daha önce Silivri’ye üvey evlat muamelesi yapıyordu. Ekrem Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

Volkan Yılmaz Silivri Belediyesi’nin bütçesinin artı vermesiyle övünüyor. 4,5 senede vaat ettiklerinin hiçbirini hayata geçiremediği için bütçe artı veriyor. Belediyeler şirket değildir. Kar amacı gütmez. Belediyeler kar etmekle değil, vaat edilen hizmetleri yerine getirmekle övünmelidir.

Kendisini algıyla yalanla reklamla Silivri’yi yönetmeyi bırakıp, gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum. Bizden rahatsızlık duyuyorsa rahatsızlık vermeye devam edeceğiz. 5 ay sonra da emanetimizi geri alacağız ve vaat edip yapmadığı bütün yatırımları İBB ve Silivri Belediyesi olarak yapacağız, kazanan Silivri halkı olacak, Silivri olacak.”

Şunlar da hoşunuza gidebilir

VOLEYBOL ANTRENÖRÜ ÇOCUK TACİZİNDEN TUTUKLANDI!

Silivri Çağrıbey Voleybol Spor Kulübü antrenörü Umut Tilev hakkında takımdaki küçük yaşta…

ÇAYIRDERE MUHTARI HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çayırdere Mahallesi Muhtarı Doğan Bilgiç hakkında yapılan Kaymakamlık ön incelemesi sonucu, zimmete…

SON DAKİKA! TAPUYA POLİS OPERASYONU! (GÜNCELLENDİ)

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “rüşvet” soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla…

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

VOLKAN YILMAZ’IN MAFYA BAĞLANTILARI

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, adı son olarak Ece Erken’in eşinin öldürülmesi…

SİLİVRİ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ 15 YAŞINDA ÇOCUĞA TACİZDEN YARGILANIYOR.

İstanbul’da şu an 17 yaşında olan A.S.’nin 8 yaşından 15 yaşına kadar…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…