Tarih öğretmenliği mezunu olan ve KPSS’nin ardından yüzbinlerce öğretmen adayı gibi bir umutla atanmasını bekleyen 27 yaşındaki Deniz Toprak, harçlığını çıkarmak için bir dershanenin broşürlerini dağıtırken dershanecilerin rant savaşı ortasında kalarak sol bacağını kaybetti.

8 Eylül 2007 günü İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü önünde, Kampüs Açıköğretim Dershanesi’nin broşürlerini dağıtanlara yine broşür dağıtımındaki Ümit Açıköğretim Dershanesi’nin patronu ve adamları saldırdı. Taraflar ÖGB’lerin müdahalesiyle ayrıldı. Ümit Dershanesi çalışanları yaya olarak uzaklaştı. Kampüs Dershanesi çalışanları Savaş Velioğlu, Ali İhsan Terzi ve günlük 20 TL karşılığında broşür dağıtan Deniz Toprak da yol kenarında beklemeye başladı.

Bu sırada Ümit Dershanesi sahibi Ümit Kalko arabasıyla ters yola girerek aracı gençlerin üzerine sürdü. Ümit Kalko’nun otomobilini üzerlerine doğru sürdüğünü fark eden Velioğlu ile terzi kendilerini yan tarafa atarken, Deniz Toprak duvarla otomobil arasında sıkışarak ağır yaralandı.

Çarptıktan Sonra Saldırdı

Biz sohbet ederken Ümit Kalko’nun abisi geldi. “Bizim dershanenin afişlerinin üstüne afiş yapıştırıyorsunuz?” dedi. Sonra bize saldırdı, önce 2-3 kişilerdi, sonra 5 kişi oldular. Dershanenin sahibi Ümit Kalko, bir arabayla ters yola girerek hızlı bir şekilde üzerimize geldi ve kampüsün önünde bekleyen Deniz Abla’ya çarptı. Çarpmanın etkisiyle arabanın hava yastıkları patladı, hatta kapılar açılmadı. Ümit Kalko, Deniz Abla’ya yardım etmek yerine camdan çıkarak bize saldırdı. Biz, Deniz Abla’ya vurduğunu söyledikten sonra olayı fark etti. Sonra Deniz Abla’yı hastaneye götürdüler. Biz hastaneye gittikten sonra Avcılar Ülkü Ocakları reisi hastaneye geldi. Belinde tabanca vardı ve bunu bize göstererek geziyordu. Bize saldırdılar, güvenlik görevlileri araya girdi. Hastaneye kaldırılan ve belden aşağısındaki kemiklerin hemen hepsi kırılan Toprak’ın sol bacağı kesildi.

Evrensel Gazetesi ise yaşananların bunlarla sınırlı kalmadığını duyurdu. Deniz Toprak’ın bacağı hastanede 5 saat bekletilmesi yüzünden kesilirken, hastane önünde yakınlarına faşistler saldırdı. Ümit Kalko ve adamları komiserin odasında çay içerken Toprak’ın yakınları nezarethaneye atıldı.

Önce Eğitim, Sonra Sağlık Skandalı

Önce Avcılar Hospital’e kaldırılan Deniz Toprak, buradan Vakıf Gureba Hastanesi’ne sevk edildi. Toprak, Vakıf Gureba’da 5 saat müdahale edilmeden bekletildi. Kan kaybeden toprak, yataklı boş bir odada saatlerce acı içerisinde kendisine müdahale edilmesini bekleyerek kıvrandı. Ameliyata alınacağı sırada gerekli aletin eksik olduğu söylenirken, Çapa Tıp Fakültesi’ne sevk edilmek istenmesi ise “yer yok” gerekçesiyle kabul edilmedi. Sağ bacağının yüzde 41’i, sol bacağının yüzde 95’i kırık olan Deniz Toprak ancak ailesinin tepkisi üzerine alet getirilince ameliyata alındı. Ameliyattan sonra doktorların Toprak’ın ameliyata geç alınması, yaranın ağır olması ve çok kan kaybetmesi nedeniyle bacağının kesildiğini söyledikleri belirtildi.

Hastane Önünde Faşistler Saldırdı

Avcılar Ülkü Ocakları Başkanı, Toprak’ın kaldırıldığı hastanenin önüne gelerek yakınlarına ve birlikte broşür dağıttığı arkadaşlarına silah gösterdi. Daha sonra ise Ümit Kalko’nun akraba ve adamlarıyla saldırdılar. Saldırı hastane güvenliğinin müdahalesi ile son buldu. Ümit Kalko ve adamları karakolda komiserin odasında çay içerken, ifadesi alınmak için karakola gelen Savaş Velioğlu ile Ali İhsan Terzi nezarethaneye atıldı. Terzi ve Velioğlu, nezarethanede tutulurken, yalan beyanla Kalko’nun suçunu dershanesinde ücretli öğretmen olarak çalışan Hacı Hasan Kılıç üstlendi. Ancak Deniz Toprak’ın ameliyata alınmadan önce Kalko’yu tespit etmesi üzerine yalan beyan ortaya çıktı. İlk ifadesinde suçunu inkar eden, ancak tespit edilmesi üzerine ikinci ifadesinde arabayı gençlerin üzerine sürdüğünü itiraf eden Kalko, savcılık tarafından “kasten adam yaralamak” suçundan tutuklanması istemiyle Küçükçekmece Sorgu Hakimliği’ne sevk edildi. Sorgu hakimliği, Kalko’nun tutuklu yargılanmasına karar verdi. Kalko’nun suçunu üstlenen Hacı Hasan Kılıç hakkında ise yalan beyanda bulunmaktan dava açıldı.

Bacağı kesilen Deniz Toprak’ın yine emekli öğretmen olan babası Aziz Toprak ise hepimizi bir şeyleri sorgulamaya çağırdı:

“Kızım üniversite mezunuydu, KPSS’den sonra öğretmenlik için atamasını bekliyordu. Biraz harçlık kazanmak istiyordu. Bir insan menfaat uğruna masum insanlara bunu nasıl yapar?

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/69287769

Şunlar da hoşunuza gidebilir

OKUL MÜDÜRÜNDEN EVLİ KADINA TUZAK

Silivri 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü İsmail Güzel’in evli bir kadın veliye…

BAŞKAN YARDIMCISI HAKKINDA ŞOK İDDİA

Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın ailesine ait binada yapılan çıkmanın yasadışı…

CENAZE EVİNDE EĞLENCE DÜZENLEDİLER

Ortaköy Mahallesi’nde 20 yaşında gencecik bir fidanın toprağa verildiği gün, Silivri Belediyesi…

İSKEÇELİ’YE İMAR KIYAĞI

Silivri’de bulunan İskeçeli Mobilya’ya ait fabrikanın ek yapıları kaçak durumda. Her fırsatta…

SİLİVRİ BELEDİYESİ’NDE GREV HAZIRLIĞI (GÜNCELLENDİ)

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, sözleşmeli personele insanca geçinmek için gerekli zammı…

VOLKAN YILMAZ’A ANKET ŞOKU

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın yaptırdığı memnuniyet anketinden hüsran çıktı. Silivri Belediye…

AÇIK AÇIK RÜŞVET İSTİYORLAR

Silivri’de inşaatında yasal problem olan bir vatandaştan, bir meclis üyesi adına 100…

SİLİVRİ’DE İMAR KATLİAMI

Eski Gürpınar Belediye Başkanı MHP’li Velittin Küçük tarafından Silivri Sahili’nde yapılan inşaat…

VOLKAN YILMAZ’DAN FETÖ İLTİSAKLI MÜDÜR’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın,…